Aparat ortodontyczny stały – jak o niego zadbać?

Za najbardziej skuteczną metodę leczenia ortodontycznego należy uznać aparaty ortodontyczne. Dopiero wprowadzenie ich sprawiło, że możliwa stała się bieżąca korekta problemów z uzębieniem, także poza gabinetem lekarskim. Rozwój technologii oraz wiedzy medycznej sprawił jednocześnie, że obecnie ortodoncja oferuje nam wiele różnych rodzajów aparatów ortodontycznych. Wśród nich warto wyróżnić i polecić odrobinę wygodniejszy ruchomy aparat ortodontyczny, jeśli jednak problem do skorygowania jest duży – to skazani jesteśmy raczej na aparat stały.

REKLAMA: Ortodoncja Invisalign – Krakowski oddział DENTestetica

Klasyczny aparat stały
Aparat taki – jak sama nazwa wskazuje – musi być noszony stale. Po założeniu go przez ortodontę pacjent nie może go zatem samodzielnie zdejmować – ze względu na solidne przymocowanie aparatu do zębów oraz dlatego by nie zaburzać procesu leczenia. Mimo że w praktyce stały aparat ortodontyczny bardzo dobrze się sprawuje, to ma on też swoje wady. Części pacjentów przeszkadza ciągła obecność ciała obcego w ustach, inni obawiają się, że nie będą w stanie prawidłowo zadbać o higienę zębów. To ostatnie faktycznie wymaga więcej pracy niż gdybyśmy nie mieli na sobie aparatu, ale nawet gdybyśmy wybrali model ruchomy – to też musielibyśmy dbać o jego higienę. Aspekt higieniczny nie powinien nas powstrzymywać od noszenia aparatu. Wystarczy bowiem wyposażyć się w płyn do płukania jamy ustnej, odpowiednią szczoteczkę i bez problemu utrzymamy czystymi zarówno zęby, jak i aparat. Przecież naszym celem jest poprawa stanu i wyglądu naszych zębów – musimy więc dać też coś od siebie.

Niezbędne akcesoria
W zależności od wykonania danego aparatu oraz od charakterystyki naszego problemu, ortodonta może przekazać nam również różne akcesoria i dodatki do założonego aparatu. Przykładowo, jeśli zamek wbudowany w aparat nadmiernie podrażnia nam dziąsła i powoduje dyskomfort – to dostaniemy osłonę na zamek. Podobnie – możemy dostać specjalistyczną szczoteczkę pęczkową, ułatwiającą dostanie się do trudno dostępnych powierzchni podczas codziennej higieny, albo wosk zabezpieczający zamek.

Napisz komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *