Aparat ortodontyczny stały – jak o niego zadbać?

Za najbardziej skuteczną metodę leczenia ortodontycznego należy uznać aparaty ortodontyczne. Dopiero wprowadzenie ich sprawiło, że możliwa stała się bieżąca korekta problemów z uzębieniem, także poza gabinetem lekarskim. Rozwój technologii oraz wiedzy medycznej sprawił jednocześnie, że obecnie ortodoncja oferuje nam wiele różnych rodzajów aparatów ortodontycznych. Wśród nich warto wyróżnić i polecić odrobinę wygodniejszy ruchomy aparat ortodontyczny, jeśli jednak problem do skorygowania jest duży – to skazani jesteśmy raczej na aparat stały.

REKLAMA: Ortodoncja Invisalign – Krakowski oddział DENTestetica

Klasyczny aparat stały
Aparat taki – jak sama nazwa wskazuje – musi być noszony stale. Po założeniu go przez ortodontę pacjent nie może go zatem samodzielnie zdejmować – ze względu na solidne przymocowanie aparatu do zębów oraz dlatego by nie zaburzać procesu leczenia. Mimo że w praktyce stały aparat ortodontyczny bardzo dobrze się sprawuje, to ma on też swoje wady. Części pacjentów przeszkadza ciągła obecność ciała obcego w ustach, inni obawiają się, że nie będą w stanie prawidłowo zadbać o higienę zębów. To ostatnie faktycznie wymaga więcej pracy niż gdybyśmy nie mieli na sobie aparatu, ale nawet gdybyśmy wybrali model ruchomy – to też musielibyśmy dbać o jego higienę. Aspekt higieniczny nie powinien nas powstrzymywać od noszenia aparatu. Wystarczy bowiem wyposażyć się w płyn do płukania jamy ustnej, odpowiednią szczoteczkę i bez problemu utrzymamy czystymi zarówno zęby, jak i aparat. Przecież naszym celem jest poprawa stanu i wyglądu naszych zębów – musimy więc dać też coś od siebie.

Niezbędne akcesoria
W zależności od wykonania danego aparatu oraz od charakterystyki naszego problemu, ortodonta może przekazać nam również różne akcesoria i dodatki do założonego aparatu. Przykładowo, jeśli zamek wbudowany w aparat nadmiernie podrażnia nam dziąsła i powoduje dyskomfort – to dostaniemy osłonę na zamek. Podobnie – możemy dostać specjalistyczną szczoteczkę pęczkową, ułatwiającą dostanie się do trudno dostępnych powierzchni podczas codziennej higieny, albo wosk zabezpieczający zamek.

Leave a Reply