Coraz więcej osób, nie tylko starszych, ale również młodych prowadzących aktywny, sportowy styl życia, skarży się na dokuczliwe bóle w okolicach kolan. Żadnego objawu nie należy w tym przypadku lekceważyć. Z początku błahy uraz kolana może przekształcić się w poważne, przewlekłe schorzenie. Warto upewnić się, co jest przyczyną bólu kolana. Dzięki postępowi medycyny, obecnie najskuteczniejszą metodą diagnozowania wnętrza stawów, w tym kolana jest artroskopia kolana. Dowiedz się więcej o tym badaniu i przekonaj się, że nie ma czego się bać.
Czym jest artroskopia kolana
Artroskopia kolana to innowacyjna, nowoczesna metoda operacyjna wykonywana przez lekarzy ortopedów, która ma na celu pozyskać widok wnętrza stawu. Badanie wykonuje się w celu zdiagnozowania i wyleczenia problemu występującego w obrębie stawu, np. kolanowego, który jest najbardziej złożonym stawem w ludzkim ciele i jego urazy są najczęstsze.
Jak przebiega zabieg
Artroskopię kolana zaczyna się od wykonania małego nacięcia na skórze pacjenta, a następnie przez to nacięcie wprowadza do wnętrza stawu bardzo precyzyjne, mniejsze od ludzkiego palca narzędzia z kamerą.
Podczas artroskopii kolana nie ma konieczności otwierania całego stawu, tak jak w przypadku tradycyjnych metod ortopedycznych. Dzięki delikatnym ruchom we wnętrzu stawu kolanowego można dokładnie obejrzeć, zdiagnozować i zbadać wszystkie struktury stawu: łąkotki, chrząstki, więzadła, staw rzepkowo-udowy oraz błonę maziową wyścielającą staw. Jeśli konieczne jest dokonanie działań naprawczych w obrębie uszkodzonego stawu kolanowego, ortopeda od razu naprawia staw od środka.
Co daje artroskopia kolana
Dzięki tej precyzyjnej i innowacyjnej metodzie można w odpowiednim czasie rozpoznać wiele poważnych chorób i urazów stawu kolanowego, które zlekceważone mogłyby w przyszłości wywołać poważne powikłania. Do najczęstszych rozpoznań zalicza się: zapalenia stawu, przewlekłe lub ostre uszkodzenia, uszkodzenia łąkotki stawowej, zużycie chrząstki stawowej, uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego z towarzyszącą niestabilnością, zespół fałdu maziowego przyśrodkowego czy ciała wolne kostne lub chrzęstne.
Czy należy się bać?
Artroskopii kolana nie należy się bać. Badanie jest w pełni bezpieczne i w możliwie najmniejszym stopniu ingeruje w ciało pacjenta oraz sam staw. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, dotyczą mniej niż 1% wszystkich wykonywanych zabiegów. Ogromną zaletą artroskopii jest jej mała inwazyjność oraz szybki czas rekonwalescencji. Pacjenci po zabiegu artroskopowym opuszczają klinikę już po kilku godzinach od jego wykonania. Rany goją się zwykle w kilka dni, a profesjonalni sportowcy wracają do treningów po zabiegu już po tygodniu.
Zastanawiasz się jeszcze jak prowadzić leczenie po urazie stawu kolanowego, co i dlaczego warto operować oraz chcesz dowiedzieć się więcej o artroskopii stawu kolanowego – zajrzyj do zakładki: Dla Pacjenta na stronie https://chirurgia-kolana.pl . Znajdziesz tam edukacyjne filmy, które stworzyli lekarze specjaliści, aby wyjaśnić Tobie ewentualne wątpliwości.Dowiedz się, czy możesz poddać się badaniu i poznaj odpowiedzi na wszystkie pytania.