Badanie rezonansem – jak przebiega i jak się do niego przygotować?

Badanie rezonansem magnetycznym jest jednym z częściej zlecanych przez lekarzy specjalistów badań. Ma na celu w nieinwazyjny, a tym samym bezbolesny sposób umożliwić uzyskanie szczegółowych obrazów wnętrza ciała: tkanek czy narządów. Badanie rezonansem jest jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej. Często, zupełnie niepotrzebnie pacjenci obawiają się takiego badania. Wyjaśniamy tutaj szczegółowo na czym polega to badanie, jak przebiega i przede wszystkim jak prawidłowo się do niego przygotować. Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć! 

Co można zdiagnozować podczas badania rezonansem? 

Rezonans magnetyczny dzięki zastosowaniu fal radiowych ma zdolność do określenia w jakim stanie znajdują się narządy wewnętrzne i tkanki, a po podaniu specjalnego kontrastu można nawet określić jakość pełnionych przez nie funkcji. Badanie rezonansem daje precyzyjny obraz, na podstawie którego można ustalić zmiany patologiczne w układzie mięśniowym, szkieletowym oraz w szpiku kostnym. Takie badanie pozwala również na uwidocznienie naczyń krwionośnych, jamy serca i mięśnia sercowego. 

Rezonans magnetyczny wykorzystywany jest w diagnostyce chorób ośrodkowego układu nerwowego, takich jak: stwardnienie rozsiane, nowotwory mózgu, choroba Alzheimera czy zaburzenia neurologiczne.

Przykłady badań

Badanie rezonansem jest wszechstronne. Oznacza to, że badaniu można poddać wiele różnych obszarów ciała. Do najczęściej wykonywanych badań rezonansem magnetycznym zaliczamy: angiografię, cholangiografię, badanie głowy, jamy brzusznej, kości i stawów kończyn górnej i dolnej, badania różnych odcinków kręgosłupa, miednicy, badanie czynnościowe mózgu, badanie oczodołów, pierski, przysadki, szyi, twarzoczaszki, zatok oraz whole body scan – czyli skan całego ciała.

Przygotowanie do badania rezonansem

Aby badanie rezonansem mogło odbyć się prawidłowo, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze nie należy jeść na 3 godziny przed badaniem oraz pić na 1 godzinę przed badaniem. Leki przyjmowane na stałe należy zażyć tak jak zwykle.

Po drugie, w dniu badania trzeba przyjść z kompletem odpowiednich dokumentów. W recepcji należy przedstawić: dokument tożsamości, skierowanie na badanie (jeśli na NFZ), wyniki wcześniejszych badań (jeżeli są), zaświadczenie o wszczepionych jakichkolwiek implantach.

 

Po trzecie, Nie ma konieczności rozebrania się do badania, ale ubranie musi być pozbawione elementów metalowych, takich jak: pasek od spodni, guziki czy biżuteria. 

Samo badanie, w zależności od obszaru poddanemu badaniu rezonansem trwa od 20 do 60 minut. Na badanie nie można przyjść „z marszu”. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja w celu ustalenie terminu wizyty.

Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości związane z badaniem rezonansem albo szukasz właściwego miejsca, które wykona dla Ciebie takie badanie, koniecznie zgłoś się do placówki Tomma: tomma.com.pl. Zespół wykwalifikowanych lekarzy i techników radiologii z chęcią udzieli Tobie niezbędnych informacji i rozwieje ewentualne wątpliwości dotyczące poddania się badaniu. Sprawdź koniecznie!

Leave a Reply