Biała grudka koło oka, czyli kaszak – skąd się bierze i jak go usunąć

Oczy to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. To nasze okno na świat a także „zwierciadło naszej duszy”. Zależy nam więc na pięknym spojrzeniu, bo nie chcemy by inni ludzie, patrząc nam w oczy natrafiali na nieestetyczne grudki, które będą odciągać ich uwagę. Co zrobić, kiedy pojawi nam się kaszak na powiece? Na pewno nie panikować, bo choć jest to torbiel naskórkowa nie jest ona groźna, to jako defekt kosmetyczny bardzo chcemy ją usunąć (3).

Kaszak i jego przyczyny – skąd się bierze?

Ten nieestetyczny defekt, szpecący nasze spojrzenie, najczęściej powstaje w wyniku zatkania przewodu gruczołu łojowego. W jego konsekwencji wszystkie substancje zamiast zostać usunięte, gromadzą się tworząc grudkę (3). Jej przyczyną jest najczęściej niewłaściwa higiena oka lub niewyleczone stany zapalne (1). Na kaszaki narażone są osoby, które zamiast okularów noszą soczewki. Niestety, w ten sposób ułatwiamy bakteriom drogę do naszego organizmu. Niebezpieczny będzie też niewłaściwy demakijaż (lub jego brak), oraz nieomijanie okolic oczu podczas aplikowania tłustego kremu. To wszystko może zatkać spowodować idealne warunki do rozwoju kaszaków (2). Aby upewnić się, czy zmiana w naszym oku to rzeczywiście kaszak, możemy pobrać wycinek i przebadać go w laboratorium lub zastosować diagnostykę fotodynamiczną (1).

Kaszak – leczyć czy usuwać?

Zmiana ta nie boli i nie przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu – jest to jednak problem naszego wyglądu i kwestia dobrego samopoczucia. Zwraca on uwagę otoczenia i zniekształca nam twarz. Przez niego czujemy się niekomfortowo. Co możemy zrobić, by z pozbyć się niechcianego gościa z naszej twarzy? Jest na to klika sposobów:

  • Ø wycięcie chirurgicznie – najszybszy i najskuteczniejszy sposób na kaszaka. Dzięki niemu wykluczymy ewentualne powikłania;
  • Ø kriochirurgia – stosuje się ciekły azot bezpośrednio na guza. Czekają nas co najmniej dwa cykle zamrażania;
  • Ø laseroterapia – naświetlania zmiany;
  • Ø podawanie leków – maści lub kropli (1);
  • Ø okłady z rumianku – nakładane w postaci kompresu, łagodzą dolegliwości (4).

Więcej na temat okulistyki przeczytasz na adamed.expert.

Przypisy:

  1. Zbarańska K, Tomczyk M, Chodorowska G. Rogowiak kolczystokomórkowy. Nowa Medycyna. 2005;2.
  2. Gościniewicz P, Drzyzga Ł. Aktualne poglądy na znaczenie higieny brzegów powiek w leczeniu i zapobieganiu schorzeniom narządu wzroku. OphthaTherapy. 2014;1(2):102-106.
  3. Talarek M, KucharczykA. Zaodbytnicza torbiel naskórkowa przyczyną nawrotowej przetoki odbytu – opis przypadku. Borgis Nowa Medycyba. 2016;23(4):133-137.
  4. ZielińskaPisklak M, Szeleszczuk Ł.Rumianek lekarskidlaczego warto mieć go w domowej apteczce. Lek w Polsce. 2013;9:72-79.

Leave a Reply