Dolegliwości związane z układem pokarmowym potrafią skutecznie i długotrwale uprzykrzyć życie. Wzdęcia, biegunka, zgaga i ból w okolicach brzucha to najwięksi wrogowie efektywnej pracy i udanego spotkania towarzyskiego. Wśród nieprzyjemnych objawów dyskomfortu, na który często skarżą się pacjenci, wymieniany jest ból brzucha po lewej stronie. Chociaż boleści mogą świadczyć o przejedzeniu, problemach z metabolizmem albo być skutkiem zbyt rzadkiego wypróżniania się, to warto zdawać sobie sprawę z tego, co złego może dziać się z naszym organizmem. W wielu wypadkach tego typu objawy powinny być skonsultowane ze specjalistą.
Dlaczego boli brzuch z lewej strony?
Wśród najczęściej wymienianych chorób, które mogą objawiać się dyskomfortem w okolicach lewej części brzucha, znajdują się, między innymi:
- ostre zapalenie trzustki,
- przewlekłe zapalenie trzustki,
- zapalenie przydatków,
- tętniak aorty brzusznej,
- powiększenie śledziony.
Problemy z trzustką.
Ból brzucha, który odczuwany jest po lewej stronie, niejednokrotnie świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu trzustki. W przypadku pojawienia się nagłego, silnego bólu w rejonie lewego podżebrza konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ nasze życie może być zagrożone z powodu ostrego zapalenia trzustki. Osobie chorej często towarzyszą nudności oraz męczące wymioty. Jeżeli ból w tej okolicy jest przewlekły i pojawia się po spożyciu pokarmu, połączony jest z uczuciem pełności, wzdęciami, a także nudnościami, to jedną z przyczyn tych dolegliwości może być przewlekłe zapalenie trzustki.
Zapalenie przydatków.
Rozlany ból o zmiennym natężeniu (skurczowy), który czasami promieniuje w stronę dolnej części pleców, może być wywołany zapaleniem przydatków. Choroba ta objawia się również nudnościami, wzdęciami, upławami o przykrym zapachu i bólem w trakcie stosunku. W przypadku, gdy podejrzewamy, że ból brzucha wywołany jest kobiecymi problemami, należy skonsultować się z zaufanym lekarzem- ginekologiem.
Tętniak aorty brzusznej.
Silny, pulsujący ból brzucha z lewej strony, który dotyka również okolicy krocza oraz krzyża, może świadczyć o tętniaku aorty brzusznej. Jest to sytuacja, która stanowi ogromne zagrożenie dla życia- pęknięcie tętniaka prowadzi do wstrząsu krwotocznego. W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie operacji.
Powiększenie śledziony.
Dyskomfort, który odczuwany jest pod lewymi żebrami, niejednokrotnie świadczy o powiększeniu śledziony, które może być spowodowane przede wszystkim chorobami autoimmunologicznymi- w ich wypadku układ odpornościowy nie funkcjonuje w odpowiedni sposób. Rozmiar śledziony może zwiększyć się również na skutek torbieli albo choroby zakaźnej.