Dna moczanowa – przyczyny i leczenie choroby

Dna moczanowa bywa także określana mianem podagry oraz artretyzmu. Jest to przewlekła choroba, która dotyka około 2% ludzi.O wiele częściej chorują na nią mężczyźni – przede wszystkim w średnim wieku oraz osoby starsze.

Dna moczanowa – objawy

W większości przypadków osób chorych, choroba rozwija się przez długi czas i nie daje praktycznie żadnych dolegliwości. Jednym z pierwszych objawów, który może świadczyć o tej chorobie jest przede wszystkim ból stawu, który najczęściej narasta falami i już w ciągu kilku tygodni (czasami zdecydowanie szybciej) staje się bardzo dotkliwy i skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Wśród innych objawów choroby można wyróżnić także:

  • zaczerwienienie,
  • podwyższona temperatura wokół stawu,
  • obrzęk wokół chorego stawu,
  • w niektórych przypadkach skóra staje się bardzo napięta oraz zmienia kolor (wyglądem niekiedy przypomina duży siniak bądź krwiak).

Dna moczanowa  – przyczyny i leczenie

Główną przyczyną dny moczanowej jest nadmiar kwasu moczowego, który zaczyna się z czasem krystalizować oraz odkładać w stawach i tkance okołostawowej. W ten sposób powstałe kryształy (nazywane również moczanami) wywołują przewlekły stan zapalny stawu oraz powoduje dotkliwy ból.

Szybkie zdiagnozowanie dny moczanowej (jeszcze przed wystąpieniem poważniejszych objawów) można dokonać za pomocą badani krwi – powinno ono wykazać hiperurykemię, czyli podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi. Jest to pierwszy sygnał do tego, aby zmienić tryb życia oraz rozpocząć niezbędne leczenie, aby nie dopuścić do rozwoju choroby.

Dna moczanowa jest uznawana obecnie za chorobę przewlekłą oraz nieuleczalną. Odpowiednia diagnostyka oraz dobrany sposób leczenia pozwala jednak znacznie zminimalizować dolegliwości związana z chorobą, ograniczyć ból w stawach i powrócić choremu do normalnego funkcjonowania. Chorzy na dnę moczanową przyjmują w większości leki, które mają za zadanie obniżyć stężenie kwasu moczowego we krwi oraz przyśpieszyć jego wydalenie – to, czy leki są dobrze dobrane określa się w głównej mierze na podstawie badań krwi, które pokazują czy poziom kwasu moczowego w surowicy krwi jest odpowiedni. Chorzy powinni je więc regularnie wykonywać, celem jak najlepszej kontroli swojej choroby. Niezmierne ważne przy leczeniu dny moczanowej jest także odpowiednia dieta, która powinna przede wszystkim być uboga w puryny. Należy więc w takiej sytuacji ograniczyć przede wszystkim spożywanie produktów, takich jak tłuste mięso, wieprzowinę oraz wszelkie inne tłuste potrawy zastąpić bardziej dietetycznymi posiłkami.a

Leave a Reply