Dyskopatia u psa – czym się charakteryzuje?

Dyskopatia u psa może wydawać się poważną chorobą, lecz nie zawsze oznacza wyrok dla naszego pupila. Nie zawsze trzeba wykonywać operację. Dzięki naszym wskazówkom, dowiesz się jak wyłapać pierwsze objawy choroby, aby szybko udać się do specjalisty. 

Czym właściwie jest ta choroba?

Dyski międzykręgowe to struktury występujące pomiędzy kręgami kręgosłupa. Zdrowe dyski dają kręgosłupowi amortyzację i powodują, że może znosić on spore obciążenia. W momencie kiedy dochodzi do wysunięcia dysków albo wypadnięcia do kanału kręgowego, mówimy o dyskopatii u psa. Dyskopatia to schorzenie dające bardzo silny ból, a nawet objawy porażenia kończyn i niedowłady. Może być to pierwszy etap na drodze do choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. 

Objawy i diagnoza

Objawy dyskopatii u psa mogą być różne. Zależy to od organizmu naszego pupila, stadium choroby i miejsca, w którym doszło do uszkodzenia. Pies może nie mieć apetytu, chodzić z opuszczoną głową i mieć sztywny kark. Czasem (jeśli doszło do uszkodzenia w odcinku piersiowo-lędźwiowym) pupil może odczuwać ból i skomleć przy dotyku, a także chodzić z podkulonym ogonem. Często pies ogólnie niechętnie się rusza. Tak jak wcześniej było wspomniane, w bardziej zaawansowanym stadium choroby, u pupila można zauważyć również niedowład lub paraliż kończyn miednicznych. Objawy mogą być odczuwalne tylko w jednej lub mocniej w jednej z kończyn.

Za pomocą badania neurologicznego oraz za pomocą badań dodatkowych można potwierdzić lub wykluczyć dyskopatię u psa. Za pomocą zdjęć RTG nie można potwierdzić dyskopatii, ponieważ niezmineralizowane dyski są ciężko widoczne. 

Jedną z metod badań jest badanie RTG z kontrastem, natomiast jest przy tym ryzyko powikłań. Zalecane jest wykonywanie badania tomografem komputerowym lub/ i rezonansem magnetycznym. 

Najlepiej, abyś od razu skonsultował swoje obawy z weterynarzem. Można szybko rozpoznać chorobę i dobrać odpowiednie leczenie, dzięki któremu pacjent ma bardzo dużą szansę na wyzdrowienie. Nieleczona dyskopatia jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i dalszego funkcjonowania pupila.

Leczenie choroby w klinice

Poszukując zespołu specjalistów weterynarii, polecamy sprawdzić ofertę Kliniki Kurosz. Leczenie dyskopatii u psa jest zależne od objawów, długości choroby i wyników badania tomografem komputerowym. Są tu dostępne dwa rodzaje leczenia: farmakologiczne oraz chirurgiczne. Dyskopatia operowana jest w każdym z odcinków kręgosłupa (w szyjnym, piersiowym, lędźwiowym). Duży nacisk kładziony jest również na fizjoterapię, która wspomaga leczenie chirurgiczne i leczenie farmakologiczne. Fizjoterapeutka dba o wzmacnianie mięśni kręgosłupa, dzięki czemu zwierzę ma lepszą sprawność fizyczną. Zapobiega to przed wypadaniem dysków w innych miejscach. 

Jak widzisz, leczenie dyskopatii u psa nie musi być skomplikowane. Proces bywa długi i wymaga fizjoterapii, ale dzięki wczesnemu wykryciu objawów, Twój pupil może wrócić do poprzedniego stanu zdrowia. Pamiętaj również, aby odbywać regularne wizyty kontrolne u weterynarza. 

Leave a Reply