Groźny nowotwór występujący u kobiet

Statystyki są niestety zatrważające – niezależne instytuty badawcze podają, że w Polsce rak szyjki macicy zabija aż pięć kobiet dziennie. Jest to naprawdę ogromna liczba, znacznie przewyższająca liczbę przypadków zachorowań w krajach Europy Zachodniej. Dlaczego Polki są bardziej narażone na zapadnięcie na tę chorobę? Wbrew pozorom, poziom zachorowalności nad Wisłą nie jest wcale dużo wyższy niż u naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, jednak obywatele Rzeczypospolitej zdecydowanie gorzej radzą sobie z rozpoznawaniem objawów poszczególnych chorób i reagowaniem na nie. Aby uniknąć tej śmiertelnie niebezpiecznej choroby nowotworowej, jaką jest rak szyjki macicy, należy dobrze wiedzieć, jakie symptomy mogą sygnalizować niepokojące zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Do najczęstszych objawów tego schorzenia należą bardzo obfite upławy, ból odczuwany w czasie stosunku seksualnego oraz krwawienia z pochwy występujące między miesiączkami, o dziwnym zapachu i zabarwieniu. Oczywiście, jak łatwo się domyśleć, te symptomy mogą symbolizować zupełnie inne schorzenia, dlatego też jedyną pewną metodą wykrycia raka szyjki macicy jest regularne (to jest co najmniej raz w roku) wykonywanie cytologii. Tylko wyniki badań mogą jednoznacznie potwierdzić,że w organizmie kobiety rozwija się śmiertelnie niebezpieczny nowotwór.

Rak szyjki macicy i jego leczenie

Na szczęście medycyna z każdym rokiem idzie do przodu, dlatego też prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia raka szyjki macicy z każdym miesiącem staje się wyższe. Oczywiście, największe szanse na całkowity powrót do zdrowia mają te pacjentki, które zareagowały na niepokojące objawy odpowiednio wcześnie i podjęły się leczenia zaraz po otrzymaniu negatywnych wyników cytologii. Metoda kuracji  różni się w zależności od tego, jaki dokładnie rodzaj ma rak szyjki macicy. W różnych stadiach choroby należy bowiem starać się wyeliminować wroga, stosując zupełnie odmienne środki. Do najczęściej wykonywanych zabiegów, podejmowanych po to, by rak szyjki macicy został usunięty, należą:

  1. napromienianie guza przy pomocy radioterapii lub radioterapii połączonej z chemioterapią
  2. laseroterapia czyli wykorzystanie lasera w celu usunięcia chorej tkanki
  3. wycięcie guza przy użyciu pętli elektrycznej
  4. chemioterapia czyli przyjmowanie różnych substancji, mających na celu zwalczenia nowotworu
  5. kriochirurgia – nowoczesna metoda leczenia polegająca na zamrożeniu chorej tkanki, która zostanie zaraz po zabiegu usunięta

Należy jednak pamiętać,że żadna z tych metod nie daje stuprocentowej pewności na to, że rak szyjki macicy zostanie całkowicie wyleczony.

Napisz komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *