Groźny nowotwór występujący u kobiet

Statystyki są niestety zatrważające – niezależne instytuty badawcze podają, że w Polsce rak szyjki macicy zabija aż pięć kobiet dziennie. Jest to naprawdę ogromna liczba, znacznie przewyższająca liczbę przypadków zachorowań w krajach Europy Zachodniej. Dlaczego Polki są bardziej narażone na zapadnięcie na tę chorobę? Wbrew pozorom, poziom zachorowalności nad Wisłą nie jest wcale dużo wyższy niż u naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, jednak obywatele Rzeczypospolitej zdecydowanie gorzej radzą sobie z rozpoznawaniem objawów poszczególnych chorób i reagowaniem na nie. Aby uniknąć tej śmiertelnie niebezpiecznej choroby nowotworowej, jaką jest rak szyjki macicy, należy dobrze wiedzieć, jakie symptomy mogą sygnalizować niepokojące zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Do najczęstszych objawów tego schorzenia należą bardzo obfite upławy, ból odczuwany w czasie stosunku seksualnego oraz krwawienia z pochwy występujące między miesiączkami, o dziwnym zapachu i zabarwieniu. Oczywiście, jak łatwo się domyśleć, te symptomy mogą symbolizować zupełnie inne schorzenia, dlatego też jedyną pewną metodą wykrycia raka szyjki macicy jest regularne (to jest co najmniej raz w roku) wykonywanie cytologii. Tylko wyniki badań mogą jednoznacznie potwierdzić,że w organizmie kobiety rozwija się śmiertelnie niebezpieczny nowotwór.

Rak szyjki macicy i jego leczenie

Na szczęście medycyna z każdym rokiem idzie do przodu, dlatego też prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia raka szyjki macicy z każdym miesiącem staje się wyższe. Oczywiście, największe szanse na całkowity powrót do zdrowia mają te pacjentki, które zareagowały na niepokojące objawy odpowiednio wcześnie i podjęły się leczenia zaraz po otrzymaniu negatywnych wyników cytologii. Metoda kuracji  różni się w zależności od tego, jaki dokładnie rodzaj ma rak szyjki macicy. W różnych stadiach choroby należy bowiem starać się wyeliminować wroga, stosując zupełnie odmienne środki. Do najczęściej wykonywanych zabiegów, podejmowanych po to, by rak szyjki macicy został usunięty, należą:

  1. napromienianie guza przy pomocy radioterapii lub radioterapii połączonej z chemioterapią
  2. laseroterapia czyli wykorzystanie lasera w celu usunięcia chorej tkanki
  3. wycięcie guza przy użyciu pętli elektrycznej
  4. chemioterapia czyli przyjmowanie różnych substancji, mających na celu zwalczenia nowotworu
  5. kriochirurgia – nowoczesna metoda leczenia polegająca na zamrożeniu chorej tkanki, która zostanie zaraz po zabiegu usunięta

Należy jednak pamiętać,że żadna z tych metod nie daje stuprocentowej pewności na to, że rak szyjki macicy zostanie całkowicie wyleczony.

Leave a Reply