Obecnie na rynku mamy wiele rozwiązań, dzięki którym można odbudować uzębienie częściowo lub całkowicie. Implantologia to obecnie najlepsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Implanty zębowe są praktyczne, trwałe i eliminują dyskomfort, jaki powodują protezy ruchome. Na rynku istnieje kilka rodzajów implantów i metod ich wstawiania.
Czym jest implant?
Implant zębowy jest wszczepem wielkości naturalnego korzenia zęba. Na jego podstawie umieszcza się sztuczny ząb – koronę.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża oraz cukrzyca. Jeśli pacjent choruje, powinien powiadomić lekarza, aby wykluczyć możliwość powikłań po zabiegu.
Wykluczające choroby to np. choroby psychiczne, wady serca, choroba Parkinsona czy schorzenia szpiku kostnego. Pacjenci, którzy mają schorzenia i stany zapalne błon śluzowych w miejscu, w którym zaplanowany jest implant, również nie mogą poddać się zabiegowi.
Korona protetyczna
Korona protetyczna jest sztucznym zębem, mocowanym do implantów. Pełni ona funkcję zęba albo doczepiana jest do istniejących zębów, aby ukryć uszkodzenia. Zabezpiecza ona również słabe zęby przed złamaniem, naprawia złamane zęby, czy pokrywa ząb po leczeniu kanałowym. W gabinetach stomatologicznych możemy znaleźć różne rodzaje koron:
- korona metalowa: wykonana z różnych stopów metali, nie ma koloru naturalnego zęba,
- korona akrylowa: wykonana z akrylu w kolorze naturalnych zębów, jednak jest nietrwała,
- korona ceramiczna: wykonana z porcelany, jest estetyczna i kolorem nie odróżnia się od naturalnych zębów, jest jednak nieco droższa,
- korona metalowa licowana akrylem od strony przedniej: jest rzadko nakładana, gdyż jest mało estetyczna,
- korona cyrkonowa: wytrzymała, materiał jest podobny do naturalnych zębów,
- korona metalowa licowana porcelaną: pokryta w całości porcelaną, dobrze imituje naturalne zęby.
Implanty zębowe Wrocław – etapy leczenia implantologicznego
Leczenie implantologiczne składa się z kilku etapów.
- Wizyta u stomatologa
W czasie wizyty lekarz przeprowadza ogólny wywiad, sprawdza jaki mamy stan zębów i ocenia czy można odbudować braki implantami. Wykonuje się badanie RTG, w celu sprawdzenia stanu uzębienia, czasem również dodatkowe badania, takie jak tomografia komputerowa. Wyniki posłużą ustaleniu indywidualnej ścieżki leczenia dla pacjenta.
- Wszczepienie implantu
Zabieg umieszczenia implantu jest zabiegiem, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jest on całkowicie bezbolesny dla pacjenta, ale należy pamiętać, że jest to zabieg chirurgiczny. Ingeruje on w nasz organizm i po zabiegu może wystąpić obrzęk czy bóle. Lekarz może zalecić przyjęcie odpowiednich leków i oczywiście daje zalecenia, co do dalszych kroków. Samą procedurę wszczepiania implantów przeprowadza się na jednej wizycie często jest mniej inwazyjnym zabiegiem niż usunięcia zęba.
- Kontrola
Następnie pacjent przychodzi na wizytę kontrolną. Odbywa się zazwyczaj po kilku dniach po wszczepieniu implantu.
- Odbudowa protetyczna
Odbudowę protetyczną na implancie (np. koronę) wykonuje się zazwyczaj od 2 do 6 miesięcy po wszczepieniu implantu.
Jeśli interesują Cię implanty zębowe we Wrocławiu, sprawdź ofertę chirurgiatwarzy.pl. Zespół doświadczonych specjalistów stomatologii i medycyny, pomoże ci wybrać najlepsze rozwiązanie.