Jak rozjaśnić blizny potrądzikowe?

Trądzik i pozostające po nim blizny kojarzą się z wiekiem nastoletnim i okresem dojrzewania. W tym czasie na twarzy pojawia się wiele zmian, jednak zazwyczaj nie trwają one długo i znikają bez śladu. Zdarza się też, że trądzik staje się znacznie poważniejszym problemem, który pozostawia po sobie nieestetyczne blizny. Istnieje kilka sposobów, które rozjaśniają powstałe zmiany, poprawiając w ten sposób wygląd cery.

Blizny potrądzikowe a przebarwienia skóry

Trądzik powstaje w wyniku stanu zapalnego skóry. Całkowite wyleczenie bardzo często wymaga antybiotykoterapii oraz odpowiedniej pielęgnacji. Na wszystkoobliznach.pl znajdują się szczegółowe informacje o możliwych do podjęcia działaniach. Dobrze oczyszczona skóra wspomoże proces gojenia, w innym wypadku w miejscu powstania wyprysku skóra będzie cienka, delikatna i źle zbudowana, co przyczyni się do powstania tak zwanej blizny zanikowej. Pojęcie to bardzo często mylone jest z przebarwieniem, które powstaje w miejscu zagojonego wyprysku i w odróżnieniu od blizny, nie jest trwałe, a utrzymuje się około kilku miesięcy.

Sposoby na rozjaśnienie blizny potrądzikowej

Przywrócenie cerze gładkości i jednolitego koloru w przypadku trądziku jest dość trudne i wymaga cierpliwości, ponieważ cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy, bez względu na wybraną metodę. Sposoby domowe nie są rekomendowane przez dermatologów z prostych przyczyn – nieumiejętnie wybrane składniki mogą skórze zaszkodzić i przyczynić się do powstania rozległych uszkodzeń. Szczególnie polecane są kremy, maści i żele na bazie silikonu, które rozjaśniają i wyrównują koloryt, a także zmiękczają i nawilżają skórę, dzięki czemu staje się bardziej elastyczna. Blizny są spłycone i rozjaśnione, w wyniku czego stają się mniej widoczne. Równie skutecznymi sposobami są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jednak są to metody dość kosztowne i nie w każdym przypadku pomogą całkowicie zlikwidować blizny.

Bliny potrądzikowe bardzo często mają duży wpływ na samoocenę i komfort życia. Niezależnie od rozwoju stanu zapalnego, należy zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację, która pomoże złagodzić objawy i uchronić przed powstawaniem kolejnych.

Leave a Reply