Jak rozpoznać nawrót choroby alkoholowej i się przed nim ustrzec?

Nawet jeśli alkoholik podejmie się leczenia i uda mu się przez dłuższy okres czasu pozostać w stanie trzeźwości, nie oznacza to wcale, że problem alkoholizmu został już zażegnany. Nawet po roku czy dwóch latach może bowiem dojść do nawrotu choroby. Leczenie może być także pozorowane. Wówczas alkoholik podejmuje szereg działań związanych z leczeniem, ale rzeczywiście nie leczy się, wmawiając sobie i wszystkim dookoła, że wszystko jest w porządku.

Jakie objawy świadczą o tym, że choroba alkoholowa powraca?

Odstawienie alkoholu w przypadku uzależnienia od niego nie jest ani łatwe ani też przyjemne. Trzeba też pamiętać o tym, że osoba, której udało się wyjść z nałogu, nie jest w pełni wyleczona i tak naprawdę w każdej chwili może ponownie powrócić do picia. Podejmując się leczenia, alkoholik ma okresy, w których dobrze się czuje, może normalnie funkcjonować i nie czuje przymusu sięgania po alkohol. Wówczas można twierdzić, że objawy choroby alkoholowej się wyciszają, ale zdarzają się także momenty pogorszenia się stanu alkoholika i wówczas ponownie odczuwa on przemożną chęć napicia się/czuje się fatalnie/brakuje mu siły do życia/czuje się jak otumaniony. Takie stany nazywa się nawrotami choroby alkoholowej. Wbrew pozorom taki nawrót jest bardzo niebezpieczny i wcale nie tak łatwo jest wychwycić pierwsze jego objawy. Zmiany te mogą dotyczyć samopoczucia fizycznego w postaci krótkotrwałych epizodów suchego kaca – niepokój, bóle ciała, chęć wypicia alkoholu, nadmierna potliwość, drżenie ciała. Alkoholik może także czuć smak czy zapach alkoholu, śnić o nim, cierpieć na bezsenność, odczuwać brak łaknienia czy też nadmierny głód. Mogą pojawić się również przemęczenie i osłabienie. Przy nawrocie choroby alkoholowej dochodzi także do zmian w samopoczuciu psychicznym. Pojawia się uczucie ciągłego napięcia, rozdrażnienia czy złości bez przyczyny. Charakterystycznymi objawami są także huśtawki nastrojów, niepokój, leki, bezsens życia, zagubienie, apatia, użalanie się nad sobą, fantazjowanie w celu ucieknięcia od rzeczywistości, niezadowolenie z życia oraz poczucie bezsilności i bezradności.

Przy nawrocie choroby alkoholowej dochodzi do zmian w trybie życia. Alkoholik może przepracowywać się, zaniedbywać swoje obowiązki, uciekać w samotność oraz powrócić do trybu życia, który doprowadził go do picia. Zmieniają się także stosunki z ludźmi. Dochodzi do coraz częstszych konfliktów, odrzucania pomocy od innych, zajmowania się innymi i zaniedbywania siebie, uporczywego narzucania trzeźwości innym pijącym, wzmożonej podejrzliwości i nieufności oraz pojawiają się pretensje do wszystkich. Powrót choroby alkoholowej może zwiastować również zaprzeczanie problemom, rozmyślanie o piciu, opory i bronienie się przed pracą nad swoją trzeźwością, odczuwanie silnego stresu z powodu niemożliwości napicia się podczas imprez, szukanie powodów nieskuteczności leczenia, przywoływanie atrakcyjnych wspomnień z czasów picia, przerwanie leczenia oraz odwiedzanie miejsc, gdzie dawniej się piło.

Jak się ustrzec przed nawrotem choroby?

Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi ustrzeżenie się przed nawrotem choroby alkoholowej, jest nieprzerywanie terapii. Ważne jest to, aby mówić wszystkim swoich trudnościach i uczyć się tego, jak radzić sobie z problemami na co dzień. Konieczne jest także unikanie miejsc, gdzie spożywa się alkohol i całkowite wyeliminowanie go ze swojego życia.

Co powinien zrobić alkoholik i jego bliscy w przypadku nawrotu choroby alkoholowej?

Jeśli dojdzie do nawrotu choroby alkoholowej, konieczne jest podjęcie konkretnych działań. Najważniejsze jest zaprzestanie picia, przeprowadzenie detoksu i udanie się do terapeuty w celu przeanalizowania przyczyny ponownego sięgnięcia po alkohol. Następnie należy opracować plan działania i podjąć na nowo leczenie. Alkohol musi całkowicie zniknąć z życia chorego, a cała rodzina musi przystosować się do życia z taką osobą i powinna wspierać go. W przypadku alkoholika nie można nalegać, nakłaniać go do czegokolwiek, krzyczeć na niego, szantażować go czy też błagać.

Gdzie się udać, gdy alkoholizm ponownie stanie się problemem?

Leczenie alkoholizmu warto podjąć w prywatnym ośrodku uzależnień, gdzie można uzyskać pomoc od wykwalifikowanych terapeutów z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu choroby alkoholowej. Nie chodzi tylko o dobre przygotowanie merytoryczne, ale również o zróżnicowane doświadczenia życiowe. Dzięki temu możliwe jest wczucie się sytuację alkoholika i zastosowanie autorskiego programu leczenia. Terapia alkoholowa w prywatnym ośrodku odbywa się w znacznie dogodniejszych dla chorego warunkach, a dobór środków oparty jest na osobowości i indywidualnej sytuacji pacjenta. Prowadzenie małych grup sprawia, że każdemu choremu poświęcana jest odpowiednia ilość czasu, a ładne otoczenie pozwala na nabranie sił i odebranie terapii jako pewnego rodzaju urlopu.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

Leave a Reply