Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki

Wszyscy rodzice nastolatków żywią tę samą obawę: czy moje dziecko ma kontakt z narkotykami? Po substancje odurzające sięgają zarówno dzieci wychowane w trudnych warunkach, jak i te z tak zwanych “dobrych domów”. Jak odróżnić trudny okres w życiu naszej pociechy, od sygnałów kontaktu, a nawet uzależnienia od niebezpiecznej substancji? 

W burzliwym okresie jakim jest dorastanie, nasze dzieci są bardzo narażone na kontakt z narkotykami, dopalaczami i alkoholem. Młodymi ludźmi rzadko kieruje w tym wypadku tylko ciekawość. Powodem są raczej problemy w życiu rodzinnym lub towarzyskim oraz poczucie osamotnienia. 

Łatwość w dostępie do substancji odurzających uniemożliwia w zasadzie możliwość pełnej kontroli poczynań nastolatka. Dlatego tak ważne jest, byśmy pozostawali z dzieckiem w bliskim kontakcie, znali jego problemy i wsłuchiwali się w to, co ma nam do powiedzenia. Nawet wtedy nie oznacza to jednak, że pewne sprawy nie zostaną przed rodzicami zatajone. Są jednak pewne znaki ostrzegawcze, które mogą nam zasygnalizować, że nie wszystko jest w porządku. Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? 

Zmiany w zachowaniu 

Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że nastolatek ma kontakt z narkotykami? Jeżeli dziecko jest raz ospałe, a raz bardzo pobudzone bez widocznego powodu, nie ma apetytu, popada często w konflikty, ma wahania nastroju, zrezygnowało ze swojego hobby, zaczęło mieć problemy z nauką, unika kontaktu z rodziną – mogą być to sygnały ostrzegawcze. 

Innymi niepokojącymi znakami, które warto wymienić są: drobne kradzieże, potrzeba nadmiernej prywatności, późne powroty do domu i nagłe wyjścia, nagła, diametralna zmiana grona znajomych. Do myślenia mogą dać nam także poszlaki na pierwszy rzut oka błahe, takie jak na przykład częste wietrzenie pokoju i palenie w nim kadzidełek zapachowych.   

Zmiany wyglądu

Nadużywanie narkotyków prowadzi do wyniszczenia organizmu każdego człowieka, a zmiany jakie wywołuje w młodym organizmie mogą stać się problemem na całe życie.   Powinniśmy zwrócić baczną uwagę, gdy waga naszego dziecka nagle ulegnie dużej zmianie – mogą za to odpowiadać narkotyki, ale też stres, brak snu, problemy z odżywianiem. Ogólne osłabienie, worki pod oczami, problemy z zębami – wszystko to może i powinno wzbudzić naszą czujność. Patrzmy też dziecku w oczy – substancje psychoaktywne powodują nadmierne zwężenie lub rozszerzenie źrenic, a także przekrwienie oczu. 

 

Jak pomóc dziecku zażywającemu narkotyki?

Rodzic dziecka zażywającego narkotyki musi wykazać się spokojem i zdrowym rozsądkiem. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się z dzieckiem na terapię leczenia uzależnień w Krakowie. Zakazy, nakazy, areszt domowy nie przyniesie żadnych rezultatów, jedynym rozwiązaniem jest wspólna terapia pod okiem doświadczonego terapeuty. Bez specjalistycznej pomocy walka z nałogiem jest bardzo trudna. 

Leave a Reply