Jak skutecznie powstrzymać łysienie androgenowe?

Codziennie wypada nam nawet około 100 włosów. Nie powinniśmy się więc przejmować, że na szczotce zostają ich pewne ilości. Gdy wypada ich więcej, na głowie pojawiają się wyraźne przerzedzenia, a z czasem łysina. Przyczyną najczęściej jest łysienie androgenowe, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jak sobie z nim poradzić.

Łysienie androgenowe – przyczyny i objawy

Łysienie androgenowe to proces utraty włosów, wynikający z nadmiaru androgenów, czyli hormonów męskich, w organizmie. Działanie androgenów powoduje, że włosy w danej okolicy stają się coraz cieńsze, aż w rezultacie wypadają. Choć łysienie w większej mierze dotyczy mężczyzn, nie omija także i kobiet. W momencie spadku poziomu żeńskich hormonów (estrogenów), które następuje po menopauzie, może dojść do wzrostu poziomu testosteronu i wystąpienia łysienia androgenowego u kobiet. W przypadku mężczyzn dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne.

Łysienie typu męskiego u kobiet charakteryzuje się wyłysieniem centralnej części głowy przy jednoczesnym zachowaniu linii włosów na pograniczu czoła oraz ciemienia. U mężczyzn włosy pozostają jedynie w okolicy potylicy i skroni.

Jak powstrzymać łysienie androgenowe

Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia łysienia androgenowego jest karboksyterapia (mezoterapia dwutlenkiem węgla), która poprawia ukrwienie skóry głowy i bardzo korzystnie wpływa na odbudowę oraz regenerację włosów. Równie popularną procedurą jest zabieg Dr Cyj – mezoterapia igłowa skóry głowy specjalnym koktajlem odżywczym, który wspomaga odrost włosów, ale też zatrzymuje proces ich wypadania.

W przypadku leczenia łysienia ważne jest indywidualne podejście. Metody takie, jak mezoterapia igłowa skóry głowy będą skuteczniejsze u osób, które zmagają się z niewielkimi przerzedzeniami, głównie u kobiet. W przypadku bardziej zaawansowanego łysienia androgenowego najskuteczniejsza może okazać się transplantacja włosów, po którą najczęściej sięgają mężczyźni.

Przeszczep włosów Smart Graft – najskuteczniejszy sposób na łysienie androgenowe u mężczyzn

Androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn, zwłaszcza gdy jego podłożem są sprawy dziedziczne, trudno jest powstrzymać. Gdy zakola lub łysina na czubku głowy są znaczne, raczej nie uda się już ich odbudować takimi metodami, jak mezoterapia igłowa.

W takich przypadkach z pomocą przychodzi nowoczesny przeszczep włosów Smart Graft dostępny m.in. w Klinice Miracki w Warszawie. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszków włosowych (tzw. graftów) z tylnej części głowy, gdzie włosy są najbardziej odporne na łysienie androgenowe i rzadko wypadają. Zabieg jest częściowo zautomatyzowany – wykonuje go lekarz przy pomocy nowoczesnej aparatury. Pobieranie graftów odbywa się w systemie zamkniętym. Zanim zostaną wszczepione w nowe miejsce, przechowywane są w sterylnych pojemnikach o podwyższonej wilgotności i obniżonej temperaturze, dzięki czemu zachowują wysoką żywotność. Dopiero gdy lekarz pobierze wystarczającą liczbę mieszków włosowych, może przystąpić do ich implantacji.

Grafty są wszczepiane w wybrany obszar przy pomocy precyzyjnej głowicy wyposażonej w igłę. Na tym etapie lekarz z niezwykłą starannością kształtuje perfekcyjną, naturalną linię przyszłych włosów pacjenta. Cała procedura trwa dość długo, bo od 4 do około 6 godzin, ale to i tak znacznie krócej niż w przypadku starszych metod. Zabieg Smart Graft wyróżnia się niespotykaną dotąd skutecznością i naturalnością efektów. Przeżywalność pobranych cebulek włosów sięga nawet 98%, a linia przeszczepionych włosów jest praktycznie nie do odróżnienia od naturalnej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych metod leczenia łysienia, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Leave a Reply