Jakie choroby przenoszą kleszcze? Jak się chronić przed kleszczami?

Te małe i z pozoru niegroźne pajęczaki są wyjątkowo niebezpieczne dla ludzi oraz zwierząt. Czają się w lasach, parkach oraz ogrodach. Swojego żywiciela wyczuwają poprzez zapach oraz ruch. Wypijając jego krew, przenoszą do krwiobiegu poważne i niebezpieczne dla zdrowia choroby. Jakie są to schorzenia i jak możemy się bronić przed tymi pasożytami? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Jak przebiega ugryzienie kleszcza?

Aparat zębowy kleszcza jest niezwykle precyzyjnie opracowaną konstrukcją. Kleszcz wbija się w skórę tak mocno, że bardzo trudno go wyciągnąć. Przebijając się przez tkankę skórną, tworzy ze śliny specjalną rynienkę, przez którą wpuszcza do organizmu substancje znieczulające, zapobiegające krzepnięciu krwi, a wraz z nimi różnego rodzaju szkodliwe związki. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie przed ugryzieniem tych pajęczaków. O tym, jak chronić się przed kleszczami doradza www.teleexpress.pl, gdzie znajdziemy również wskazówki dotyczące tego, jak poprawnie wyciągać kleszcza. Objadający się pasożyt zwiększa swoją objętość nawet do 200 razy. W czasie, kiedy pożywia się krwią, może zarazić człowieka wieloma chorobami. Kleszcze najczęściej lokują się w okolicach narządów płciowych, w pachwinach i zgięciach podkolanowych, ponieważ skóra w tych miejscach jest cienka i delikatna. Ponadto kleszcze szukają miejsc ciemnych i ciepłych.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Choroby przenoszone przez kleszcze są nie tylko bardzo groźne, ale również trudne w rozpoznaniu. Do chorób klasyfikowanych jako te wywołane przez ich ugryzienie zaliczane są:

• Kleszczowe zapalenie mózgu

Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych i psychicznych. Jej objawy początkowo wskazują na grypę, po czym następuje etap bezobjawowy. Wtedy może dojść do zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowych czy zapalenia korzeni nerwowych. Leczenie może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

• Borelioza

W tym wypadku pierwsze objawy również wskazują na grypę. Towarzyszy temu gorączka, oblewają poty, pojawiają się dreszcze, uderzenia gorąca, zmęczenie, ociężałość, bóle stawów, drętwienie kończyn, bóle i skurcze mięśni, kołatanie serca, paraliż twarzy, zapalenie opon mózgowych czy mięśnia sercowego. Leczenie jest długotrwałe. Ze względu na częste zachorowania, powstały szczepionki zalecane przez lekarzy.

• Babeszjoza

Przebieg choroby porównywany jest do malarii. Może być bardzo ciężki, a nawet zakończyć się zgonem. Objawia się wysoką gorączką i nadmiernym zmęczeniem. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do hemolizy (rozpadu krwinek czerwonych) oraz występowania w erytrocytach wtrętów w kształcie krzyża, pierścienia, gruszki lub kropli. Leczenie polega na podawaniu leku przeciwpasożytniczego.

Jak bronić się przed kleszczami?

Kleszcze nie cierpią tkanin syntetycznych, za to uwielbiają bawełnę. Dlatego wybierając się w miejsca, w których występowanie kleszczy jest wysokie, najlepiej sprawdzą się elastyczne dresy o długich rękawach i spodniach oraz buty zakrywające stopę. Po powrocie do domu warto dobrze obejrzeć skórę na całym ciele. Skutecznym sposobem na zapobieganie zakażeniom chorób odkleszczowych jest dokładne wyszorowanie się pod prysznicem miękką szczotką. Jeśli zauważymy ugryzienie i powstanie wokół niego rumień, należy od razu zgłosić się do lekarza.

Leave a Reply