Jakie właściwości ma komosa ryżowa?

Ziarna quinoa znane również jako kasza quinoa są bogatym źródłem wielu witamin oraz minerałów. Ta wspaniała kasza znana jest także przez plemiona Inków jako ,,Matka zbóż”. Warto wiedzieć, że uprawiana ona była w górskich regionach Ameryki Południowej, między innymi w Chile, Peru oraz Boliwii już ponad pięć tysięcy lat temu. Czym wyróżnia się ta kasza spośród pozostałych? Przede wszystkim jest lekkostrawna, należy ona również do grupy pseudozbóż. Pseudozboża są to rośliny wytwarzające nasiona bogate w skrobię, jednak nie są one stricte zbożami, bowiem posiadają inną specyfikację. Tą kaszę gotuje się też szybciej niż inne ziarna, np. niż kaszę jaglaną lub brązowy ryż.

Ziarna quinoa – zdrowe i smaczne

    Quinoa wyróżnia się również tym, że jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka. Nie posiada ona w swoim składzie także glutenu, więc może być z powodzeniem stosowana w jadłospisie osób dotkniętych celiakią. Jeszcze zasadniczą kwestią jest fakt, że białko zawarte w tej kaszy jest białkiem całkowicie kompletne. Oznacza to, że to białko zawiera wszystkie potrzebne aminokwasy, do prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Warto wiedzieć, że takie białko nie jest syntetyzowane w organizmie człowieka, zatem musi być ono dostarczane razem z żywnością.

     Wyżej wymieniona kasza quinoa posiada oprócz dużej dawki białka jeszcze inne niezbędne aminokwasy. Posiada ona w swoim składzie magnez, który przyczynia się między innymi do odczuwania mniejszego zmęczenia oraz ma on wpływ na koncentrację. Quinoa jest również bogaty źródłem wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego budowania tkanki kostnej. Tym samym ta kasza przeciwdziała osteoporozie. W składzie można znaleźć również pokaźną ilość żelaza, który jest ważnym składnikiem hemoglobiny. Hemoglobina transportuje tlen do poszczególnych komórek w ciele ludzkim. Mangan zawarty w tych ziarnach z kolei jest potrzebny organizmowi do funkcjonowania układu nerwowego. W ziarnach obecne są również związki miedzi. Ten ważny mikroelement chroni przed osteoporozą jak i również zwiększa odporność. Miedź wpływa także na prawidłową pracę mózgu oraz potrafi ona zahamować rozwój bakterii. Kasza jest także dobrym źródłem fosforu, który współuczestniczy bezpośrednio w mineralizacji zarówno kości jak i zębów. Reasumując, ziarna quinoa są bogatym źródłem:

  • fosforu,
  • miedzi,
  • magnezu,
  • manganu,
  • wapnia,
  • żelaza.

Ziarna quinoa i ich zastosowanie w kuchni

     Ziarna quinoa mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można dzięki nim przyrządzić pyszną zupę. Z powodzeniem kasza ta zastępuje ryż bądż ziemniaki w daniach. Można ją również zjadać w ramach osobnego posiłku. Ziarna quinoa są też wspaniałym i zdrowym zagęstnikiem zup. Można je również dodawać na przykład do wegetariańskich gołąbków. Na pewno każde danie dzięki kaszy quinoa uzyska wyjątkowy smak. Warto ją jeść ze względu na jej liczne zdrowotne właściwości i smakowe walory. Bardzo ważna w kaszy quinoa jest obecność sporych ilości lizyny, czyli aminokwasu, który jest ważny dla wzrostu jak i również dla odnowy tkanek. Ciekawą alternatywą dla dań jest również przygotowanie ziaren quinoa wraz z warzywami opiekanymi w piekarniku. Na pewno to danie długo nasyci, ale będzie ono lekkie i łatwostrawne. Kaszę quinoa gotuje się mniej więcej przez okres 10 minut, po tym czasie nie odlewa się wody lecz można poczekać aż woda wchłonie kaszę. Gotować powinno się w wodzie w proporcji 2 porcje wody na jedną porcję kaszy. Dania przyrządzone z ziaren quinoa charakteryzują się tym, że posiadają delikatny i subtelny smak.

Leave a Reply