Kot brytyjski – wygląd, charakter, pielęgnacja, zdrowie

Kot brytyjski to rasa kotów wywodząca się z Wielkiej Brytanii, chociaż ich historia sięga jeszcze Egiptu. W potocznej mowie nazywa się je po prostu Brytyjczykami. Zwierzęta te są aktualnie największą rasą kotów krótkowłosych jeśli chodzi o ich wielkość. W przeszłości nie traktowano ich jako zwykłych pupili domowych, ale jako narzędzia do polowania na szkodniki (myszy, szczury etc.) w spichlerzach wielu domostw. Żyją bardzo długo – nawet do 20 lat, chociaż średnia długość życia szacowana jest na około 12-13lat. Rada ta powstała poprzez złączenie ze sobą kotów domowych i persów.

Bardzo rzadkimi przypadkami jest rasa kotów brytyjskich długowłosych.

Wygląd

Kot brytyjski jest zwierzęciem dużym. Po osiągnięciu dorosłości jego masa może dojść nawet do 9 kilogramów, w zależności czy jest on samcem czy samiczką. Budowa ciała jest proporcjonalna i muskularna. Nadaje ona wrażenie posiadania siły, którą zresztą mają. Każdy element ciała można opisać następująco:

  • Sylwetka – krępa;
  • Łapy – określa się je jako krótkie/średniej długości i zaokrąglone, a jednocześnie silne;
  • Klatka piersiowa – dobrze rozwinięta i dobrze widoczna bez względu na to czy kot siedzi czy stoi;
  • Ogon – gruby i średniej długości;
  • Głowa – duża i okrągła. Oczy zazwyczaj mają kolory pomiędzy miedzią a złotem, ale zdarzają się wyjątki. Uszy są małe i szeroko rozstawione. Sam pyszczek zaś jest pełny.
  • Sierść – Krótka, ale jest jej bardzo dużo. Dobrze wypielęgnowane koty mają ją miękką i miłą w dotyku.

Charakter

Nie da się jednoznacznie określić charakteru ponieważ każde zwierzę jest inne. Jednakże ogólnie rzecz biorąc kot brytyjski jest spokojny, nie narzuca się człowiekowi i nie robi żadnych dziwnych rzeczy (jak na kota, oczywiście). Przy ludziach i innych zwierzętach, nie tylko kotach, zachowuje się przyjaźnie. Przeniesienie go do nowego miejsca nie sprawia mu problemu, szybko się przyzwyczai do otoczenia jakie ono by nie było.

Kot brytyjski to zwierzak, który wie czego chce. Gdy ma ochotę, z wielką radością rozpoczyna zabawę, jednakże po wybawieniu się, nic nie zmusi go zainteresowania się maskotką. Wraz z wiekiem, stan ten się nie zmienia, chociaż rasa ta próbuje udawać, że jest bardziej dostojna. Ponadto kot brytyjski jest zwierzęciem inteligentnym. Jeśli człowiek poświęci mu odpowiednią ilość czasu może nawet z nim poprowadzić miauczące konwersacje, a bądźmy szczerzy – rozmowa z pupilem jest czymś jak najbardziej normalnym.

Pielęgnacja

Kot brytyjski nie potrzebuje zbyt trudnej i skomplikowanej pielęgnacji. Podstawową w niej czynnością jest regularne czesanie i to bardziej ze względów zdrowotnych niż wyglądu. Wszelkie kąpiele powinny być wykluczone za wyjątkiem wskazań medycznych typu choroby. Myjąc się samemu, Brytyjczyki utrzymają wystarczającą czystość futerka. Dodatkowy kontakt z wodą może wywołać u nich niepotrzebny nikomu, tak kotom jak i właścicielom, stres i rany bojowe. Uszy wystarczy czyścić w domu poprzez przesunięcie płatkiem kosmetycznym bo ciele. Nie wolno na siłę wpychać palców ani tym bardziej patyczków do uszu do środka! Tak samo traktuje się oczy. Wystarczy zebrać tzw. śpioszki z ich kącików. Jeśli pojawia się jakikolwiek brud, oznacza to, że oko może być chore.

Zdrowie

Niestety kot brytyjski piękny wygląd i niesamowity charakter wyrównuje z negatywnym stanem zdrowia. Zwierzęta te posiadają w swoich genach pewien rodzaj wady, przez którą kończą z chorobą serca – kardiomiopatią przerostową. Ściana serca ulega pogrubieniu przez co zmienia się elastyczność tego narządu. Może to się skończyć tym, że zastawka mitralna się nie domyka. Im kardiomiopatia przerostowa jest bardziej zaawansowana tym więcej płynu może gromadzić się w klatce piersiowej. Kot będzie miał wtedy duszności.

Oprócz tego kot brytyjski ma predyspozycje do chorób immunologicznych, a także infekcji dróg oddechowych (górnych) czy zapalenia spojówek.

Leave a Reply