Z kreatyną ku wymarzonej sylwetce

Świat sportu oszalał na punkcie kreatyny. Pozwala ona poprawić wydajność treningów, dzięki czemu sportowiec może jeszcze skuteczniej zwiększać swoją masę mięśniową, wytrzymałość oraz wydolność. Kreatyna cieszy się największym zaufaniem wśród kulturystów. Warto jest bliżej poznać cudowne właściwości tego suplementu diety.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna, czyli β-metyloguanidynooctowy, jest związkiem zbudowanym z trzech aminokwasów: glicyny, metioniny i argininy. Organizm typowego mężczyzny zawiera około 150g kreatyny, która prawie w całości znajduje się w mięśniach szkieletowych. Jej zadaniem jest magazynowanie energii. Żeby zrozumieć jej działanie, najlepiej będzie opisać procesy zachodzące w ciele człowieka trenującego.

Działanie kreatyny na organizm trenującego

Cząsteczki ATP dostarczają energii podczas ćwiczeń. Gdy zapas tych cząsteczek się kończy, organizmowi w pewien sposób zostaje „odłączony prąd”. Kreatyna przyjmowana doustnie przechodzi w fosfokreatynę, która następnie syntezuje się z cząsteczkami ADP. Wynikiem takiego procesu jest zwiększenie ilości cząsteczek ATP, które są źródłem energii podczas dynamicznych i krótkich ćwiczeń, które są domeną treningu kulturystycznego. Kreatyna produkowana jest przez wątrobę, lecz dzienne zapotrzebowanie organizmu sportowca przekracza ilość naturalnie produkowanej kreatyny. Dodatkowo może być dostarczana wraz ze spożywaniem mięsa wołowego, lecz tylko w niewielkiej ilości. W związku z tym sportowcy sięgają po suplementy diety wzbogacone o ten związek.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian kreatyny różniące się przede wszystkim ceną czy szybkością i ilością przyswajania przez organizm. Najpowszechniej stosowany jest monohydrat kreatyny, która minimalizuje skutki uboczne, którymi są głównie problemy z przewodem pokarmowym. Każdy z kilkudziesięciu rodzajów łączy jedno – zwiększenie ważnych dla kulturystów cząsteczek ATP, dlatego kwestia wyboru i nierzadko przepłacania za dany rodzaj kreatyny jest sprawą indywidualną.

Mity na temat kreatyny i optymalne jej dawkowanie

Naukowo udowodniono pozytywne działanie kreatyny na organizm sportowca. Oczywiście istnieją skutki pobocze stosowania tego związku organicznego, lecz wywołane są między innymi poprzez nieprawidłowe dawkowanie kilkukrotnie przekraczające dzienne zapotrzebowanie. Mimo to istnieje grono sceptyków, którzy żyją w błędnym przekonaniu na temat kreatyny. Często z ich ust można usłyszeć, że:

– kreatyna jest sterydem (została już dawno zniesiona z listy antydopingowej, jest naturalnie produkowana przez organizm i może być dostarczana wraz ze spożywaniem mięsa wołowego)

– powoduje dolegliwości jelitowe (owszem, lecz tylko w przypadku, gdy nie przestrzega się zaleceń dawkowania)

– jest przyczyną częstszych skurczów (udowodniono, że jest wręcz przeciwnie – osoby zażywające kreatynę doświadczają dużo mniej skurczów)

Te zarzuty zostały obalone, dlatego osoby planujące poprawić swoje wyniki na siłowni oraz chcących uwydatnić sportową sylwetkę powinny rozważyć zażywanie kreatyny jako suplementów diety w optymalnej liczbie około 6g dziennie.

Leave a Reply