Zagrzybiony organizm, czyli grzybica ogólnoustrojowa to stan, w którym doszło do intensywnego wzrostu i rozwoju drożdżaków z gatunku Candida. Choroba ta ma bardzo niecharakterystyczne objawy. Jeśli dojdzie jednak do rozwoju patogenów w jelicie grubym, pacjent zaczyna odczuwać bóle brzucha. Mogą im towarzyszyć wzdęcia, biegunki i nudności. Dlatego, zwłaszcza jeżeli w ostatnim czasie przyjmował antybiotyki bez osłony lub w jego w diecie dominują cukry, powinien wykonać badania na kandydozę. Jeżeli diagnoza ta się potwierdzi, należy rozpocząć odgrzybianie organizmu. Na czym ono polega? Podpowiadamy.
Jak odgrzybić organizm?
Kandydoza może objawiać się stanami zapalnymi narządów i całych układów. Chory jest też bardziej podatny na przeziębienia i inne patogeny. Nieleczona grzybica ogólnoustrojowa może doprowadzić do poważnych konsekwencji i rozszerzyć się na przykład na mózg i układ nerwowy. Z tego powodu w jej zaawansowanym stadium często obserwuje się u pacjentów stany depresyjne.
Ostatni etap grzybicy organizmu to toksemia, w której zaczyna rozwijać się posocznica drożdżakowa. Jest to stan zagrażający życiu. Z tego powodu nie wolno bagatelizować objawów kandydozy i jak najszybciej udać się do lekarza celem jej zdiagnozowania. Odgrzybienie organizmu powinien nadzorować specjalista. Zazwyczaj wykorzystuje się w nim dietę połączoną z suplementacją. W niektórych przypadkach jednak konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego.
Zioła na odgrzybienie organizmu
Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów, które są skutecznym elementem terapii kandydozy. Najpopularniejsze zioła na odgrzybienie organizmu to olejek z oregano, kwas kaprylowy, kurkuma, tymianek, czarnuszka, jeżówka, goździk, piołun czy czosnek. Wszystkie te zioła posiadają substancje o działaniu grzybobójczym. Jednocześnie regenerują i nawilżają błony śluzowe, które są zniszczone przez grzyby z rodzaju Candida. Szeroką ofertę tego typu preparatów znajdziemy na: https://www.izielnik.pl/naturalne-suplementy-na-odgrzybianie-organizmu. Dostępne są one w formie płynów doustnych, specjalnych proszków do sporządzania roztworów, a także kapsułek. Nie należy ich jednak stosować na własną rękę. Taką decyzję trzeba podjąć razem z lekarzem, ponieważ niektóre substancje mogą wywoływać skutki uboczne.
Dieta na odgrzybienie organizmu
Dieta na odgrzybienie organizmu powinna być wolna od cukrów prostych i tłuszczów nasyconych. Należy unikać również pleśni i drożdży. Dlatego musimy zrezygnować ze spożywania słodyczy, wyrobów ciastkarskich i piekarniczych, alkoholu, czy serów pleśniowych. Warto sięgać po produkty posiadające duże ilości pożytecznych bakterii kwasu mlekowego, a więc po kefiry, jogurty, zsiadłe mleko czy maślanki. Poleca się również spożywanie kiszonek, a także dużej ilości warzyw i owoców.