Obliczanie zawartości tłuszczu w organizmie – najlepsze sposoby

Masa ciała to tylko jeden ze wskaźników służących do skontrolowania efektywności procesu odchudzania. Warto o tym pamiętać, ponieważ równie istotne jest także kontrolowanie składu swojego ciała, a przede wszystkim zawartości tkanki tłuszczowej.

Pomiar masy ciała to nie wszystko 

Pomiar masy ciała nie obrazuje w prawidłowy i rzetelny sposób, czy zastosowana dieta oraz ćwiczenia fizyczne przynoszą odpowiednie efekty. Wyniki, które pokazuje waga, mogą zakłamywać naszą bieżącą sytuację. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy proces redukowania masy ciała oparty jest zarówno na diecie, jak i na systematycznej aktywności fizycznej. Istnieją również oczywiście inne sposoby, takie jak pomiar obwodów poszczególnych części ciała, jednak należy wiedzieć o tym, że najbardziej miarodajną metodą jest analiza składu ciała, która przez ekspertów od odchudzania uznawana jest za złoty standard.

Z czego składa się ludzkie ciało?

Ciało ludzkie składa się z trzech podstawowych elementów. Mowa tutaj o wodzie, tkance mięśniowej oraz tkance tłuszczowej. W celach diagnostycznych wyróżnia się również masę ciała szczupłego (z ang. lean body mass, LBM). Na masę ciała szczupłego składają się wszystkie elementy oprócz tkanki tłuszczowej.

Ile procent tłuszczu powinien mieć człowiek? 

Jak wskazują badania, poziom tkanki tłuszczowej u zdrowych kobiet powinien wynosić od 14 do 28% masy ciała, zaś od 9 do 18% tej masy u mężczyzn. Jeśli udział tkanki tłuszczowej w całkowitej masie ciała jest większy niż 19% u panów, zaś 29% u kobiet, wówczas mamy do czynienia z nadwagą. Jeśli zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie wynosi u kobiety ponad 22%, a u mężczyzny 32%, to tacy pacjenci są już otyli. Trzeba pamiętać o tym, że zawartość tkanki tłuszczowej w ludzkim ciele nieustannie się zmienia wraz z wiekiem.

Jak obliczyć zawartość tłuszczu w organizmie?

Zatem jak obliczyć zawartość tłuszczu w organizmie człowieka? W tej chwili skład ciała można mierzyć przy pomocy innowacyjnych urządzeń. Chodzi tutaj o analizator składu ciała wykorzystujący analizę impedancji bioelektrycznej. Podstawową zaletą analizatora składu ciała jest fakt, że jest to badanie nieinwazyjne, dzięki któremu możemy poznać dokładne dane na temat wszystkich komponentów ludzkiego ciała.

Co zrobić, gdy nie posiadamy do swojej dyspozycji takiego urządzenia? Wówczas bardzo pomocne mogą okazać się poniżej zamieszczone wzory na obliczanie zawartości tłuszczu w organizmie.

Wzór prof. Wielińskiego na tkankę tłuszczową 

Tkankę tłuszczową według wzoru prof. Wielińskiego oblicza się na następujące sposoby:

  • Mężczyźni – nadmierna masa ciała. Masa tłuszczowa w kilogramach = 0,512 x masa ciała w kilogramach – 0,089 x wysokość ciała w centymetrach,
  • Mężczyźni – prawidłowa masa ciała. LBM w kilogramach = 0,278 x masa ciała w kilogramach + 0,22 x wysokość ciała w centymetrach. Masa tłuszczowa w kilogramach = masa ciała w kilogramach – LBM w kilogramach,
  • Kobiety – nadmierna masa ciała. Masa tłuszczowa w kilogramach = 0,760 x masa ciała w kilogramach – 0,177 x wysokość ciała w centymetrach,
  • Kobiety – prawidłowa masa ciała. LBM w kilogramach = 0,384 x masa ciała w kilogramach + 0,129 x wysokość ciała w centymetrach. Masa tłuszczowa w kilogramach = masa ciała w kilogramach – LBM w kilogramach.

Należy mieć na uwadze, że wyżej zaprezentowane wzory umożliwiają jedynie oszacowanie zawartości tłuszczu w organizmie. W żadnym wypadku nie dadzą one takich samych wyników, co badania przeprowadzone przy użyciu analizatora składu ciała. Z tego względu gorąco zachęcamy do tego, aby wyposażyć się w takie urządzenie.

Analizator składu ciała – kontroluj swoją tkankę tłuszczową na bieżąco

Analizator składu ciała to profesjonalne urządzenie, dzięki któremu można w bardzo dokładny sposób skontrolować ilość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Dzięki takiemu urządzeniu możliwe jest ustalenie wskaźnika tkanki tłuszczowej trzewnej, która to jest największą przyczyną dla powstawania chorób takich jak nadciśnienie, insulinoodporność oraz cukrzyca. Badania z wykorzystaniem tego urządzenia opierają się na pomiarze oporu elektrycznego tkanek, przez które przepuszcza się prąd elektryczny. Dzięki analizatorowi składu ciała można skontrolować masę tkanki tłuszczowej w procentach oraz w kilogramach, wiek metaboliczny, indeks masy ciała oraz wiele innych interesujących parametrów.

Analizator składu ciała od InBody 

Analizator składu ciała, który z całą pewnością wart jest polecenia, to analizator od firmy InBody. Na tle konkurencyjnych urządzeń odznacza się on dokładnością pomiarów na poziomie 98% oraz nie wykorzystywaniem danych biometrycznych.

Leave a Reply