Poltram combo to lek opioidowy o działaniu przeciwbólowym dostępny wyłącznie na receptę. W poniższym artykule zapoznasz się z najważniejszymi informacjami związanymi z charakterystyką, zastosowaniem i dawkowaniem niniejszego preparatu. Zwrócimy Ci również uwagę na najważniejsze przeciwwskazania oraz skutki uboczne związane ze stosowaniem Poltram combo.
Poltram combo – charakterystyka leku
Poltram combo to lek z grupy opioidów zawierający tramadol oraz paracetamol, substancje wykazujące silne działanie przeciwbólowe. Niniejsza kombinacja oddziałuje na receptory bólowe zmniejszając, a nawet znosząc chwilowo dotkliwy ból. Poltram combo jest jednak lekiem silnie narkotyzującym, którego siła porównywalna jest w około 30% do siły działania morfiny. Główny składnik niniejszego preparatu, tramadol polega na działaniu wychwytu zwrotnego serotoniny, który pozwala na skuteczne zmniejszenie doznań bólowych i znaczne podniesienie nastroju. Niniejszy proces (polegający na wychwycie zwrotnym serotoniny) wykorzystywany jest w lekach stosowanych w terapii zaburzeń nastroju, głównie depresji i zaburzeń lękowych.
Poltram combo – zastosowanie
Niniejszy lek stosuje się w terapii bólu o znacznym nasileniu związanym z przebytym niedawno urazem ciała, lub specyficzną chorobą charakteryzującą się silnym i nieustępującym bólem.
Poltram combo – przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne
Wyraźnie zakazane jest stosowanie niniejszego preparatu w przypadku:
- alergii lub nadwrażliwości na jeden z głównych składników leku;
- ostrego zatrucia alkoholem , lub innymi substancjami oddłużającymi;
- chorób neurologicznych, w tym padaczki nie poddającej się leczeniu;
- stosowania równoległego leczenia włączającego leki z grupy inhibitorów MAS (stosowanych między innymi w terapii zaburzeń nastroju);
- niewydolności wątroby, lub ostrej niewydolności nerek,
Stosowania niniejszego leku nie zaleca się również pacjentom, którzy:
- cierpią z powodu ciężkiej niewydolności oddechowej;
- zmagali się w przeszłości z uzależnieniem opioidów;
- przebyli niedawno uraz głowy lub znajdowali się we wstrząsie;
- cierpią na niezidentyfikowane zaburzenia świadomości;
- posiadają znaczące problemy z regulacją ciśnienia wewnątrzczaszkowego.
Stosowanie niniejszego preparatu może wywołać szereg działań niepożądanych, w tym zawroty głowy, senność i uczucie nudności.
Należy również zachować wszelką ostrożność w przestrzeganiu zalecanej dawki leku, ponieważ tramadol jest substancją silnie uzależniającą.
Poltram combo – sposób dawkowania
Dawkowanie niniejszego preparatu powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Powszechnie przyjmuje się jednak, że powyższego leku nie należy przyjmować częściej niż 2 razy na 6 godzin.