Poranny ból głowy u dziecka

Zawroty głowy u dzieci mogą mieć różne przyczyny. Nie są one jednak powodem do wzmożonego niepokoju (1). Poranny ból głowy u dziecka jest związany z jego rozwojem. Oczywiście, może być spowodowany wcześniejszymi urazami lub chorobami, na które cierpi maluch. Żaden rodzic nie lubi patrzeć na cierpiące dziecko. Jak pomóc małemu dziecku w tych trudnych chwilach?

Czy to może być migrena?

Ból głowy u dziecka w okolicach oczu, może być objawem migreny. U dzieci takie napady mogą trwać od jednej godziny, do trzech dni. U młodszych dzieci, które nie potrafią opisać odczuwanych objawów, za nadwrażliwością na światło i dźwięk mogą przemawiać zmiany w zachowaniu. Brak chęci do zabawy, ogólne zniechęcenie, zmęczenie i markotność powinny wzbudzić nasza czujność. Jeżeli poranny ból głowy występuje, co najmniej 15 dni w miesiącu, może to wskazywać na przewlekłą migrenę. Ważne, aby wtedy wykazać się opieką i zrozumieniem dla maluszka. Przechodzi on naprawdę ciężkie chwile.

Co pomoże na ból głowy u dziecka?

Farmakologiczne leczenie należy rozważyć jedynie u tych chorych, którzy mają więcej niż dwa napady migrenowe w miesiącu. Leczenie takie można także zalecić, gdy napady migrenowe utrudniają życie codzienne lub gdy trwają wiele dni, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie (3). Celem doraźnego leczenia napadu migreny dziecięcej powinno być uzyskanie zdecydowanej poprawy przy minimalnych działaniach niepożądanych i szybki powrót do normalnego życia. Nie tylko usuwamy ból jako podstawowy objaw chorobowy, ale też i objawów z nim współistniejących, takich jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Ogólne postępowanie w napadzie migreny polega na zapewnieniu dziecku spokoju oraz położeniu go w zaciemnionym, cichym pomieszczeniu. Lek przeciwbólowy należy podać zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów napadu migrenowego – na samym początku bólu. W rozwiniętej fazie migreny, leczenie jest mniej skuteczne i pojawiają się nawroty (1). Ulgę dziecku przyniosą kompresy z ciepłej wody, picie dużej ilości wody oraz wsparcie ze strony rodziców.

Przeczytaj więcej o zdrowiu swojego dziecka na adamed.expert.

Źródła:

  1. Sidor K, Mikołajczyk W. Łagodne napadowe zawroty głowy. Nowa Pediatria 2001;2:9-11.
  2. Lipton R, Bigal M, Steiner T, et al. Klasyfikacja samoistnych bólów głowy. Neurology. 2004;63:427–435.
  3. Boćkowski L, Sendrowski K, Śmigielska-Kuzia J. Doraźne leczenie napadów migrenowych i stanu migrenowego u dzieci i młodzieży. Neurologia Dziecieca. 2011;20(41): 81-87.

Leave a Reply