Poznaj rodzaje wkładek ortopedycznych!

Wkładki ortopedyczne powstają w celu korygowania wad postawy oraz zwiększenia komfortu chodzenia. Korzystać z nich powinny osoby mające schorzenia ortopedyczne, polecane są także osobom odczuwającym jakikolwiek dyskomfort podczas poruszania. Sportowcy tacy jak biegacze, koszykarze lub piłkarze, na co dzień stosują wkładki ortopedyczne, dzięki nim zmniejszają ryzyko urazów oraz ułatwiają sobie wykonywanie codziennych obowiązków.

Wkładki ortopedyczne powinny być odpowiednio dobrane i dopasowane do każdej stopy. W tym celu specjalistyczne gabinety wykonują badania komputerowe stóp. Podczas badań wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty medyczne, a także niezbędna wiedza fizjoterapeutów. Wyniki badań pozwalają wybrać indywidualne wkładki ortopedyczne dla każdej osoby.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Wkładki na płaskostopie

Wkładki na płaskostopie należą do modelu wkładek profilaktycznych, znacznie poprawiają komfort chodzenia. Ten rodzaj wkładek jest odpowiedni dla osób z płaskostopiem podłużnym, poprzecznym oraz podłużono-poprzecznym. Płaskostopie podłużne wymaga stosowania wkładki z podniesieniem od wewnętrznej strony, natomiast płaskostopie poprzeczne podniesienie w przedniej środkowej części stopy. Wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużono-poprzeczne są nieco podniesione z boku i w środku.

Wkładki niepełne

Wkładki niepełne posiadają charakterystyczny kształt, otóż mają długość na dwie trzecie stopy. Wkładki są bardzo miękkie i wygodne, służą do celów profilaktycznych i zapewniają podparcie łuków stopy. Wkładki niepełne często używa się przy ostrodze piętowej, ponieważ pozwalają odciążyć guz piętowy zmniejszając ból i dyskomfort podczas chodzenia.

Wkładki ortopedyczne indywidualne

Wkładki ortopedyczne indywidualne są tworzone na miarę i uzależnione od wad stóp. Do popularnych ortopedycznych wkładek indywidualnych należą: suponujące, pronujące, ze stabilizacją pięty, z korekcją wysokości, z odciążeniem guza piętowego oraz przeznaczone dla diabetyków.

Wkładki indywidualne wykonywane są z przeróżnych materiałów, najczęściej skóry lub kopolimeru. Wymagają wymiany raz w roku i pomagają korygować stopy.

Wkładki odciążające

Należą do rodzaju wkładek profilaktycznych i są tworzone z miękkich materiałów, zazwyczaj używa się do tego celu silikonu medycznego. Zapewniają duży komfort, wygodę i doskonale nadają się do uprawiania sportów. Wkładki odciążające, tak jak sama nazwa mówi odciążają miejsca narażone na naciski, czyli przodostopie i guz piętowy.

Wkładki odciążające są polecane osobom z dolegliwościami takimi jak ostroga piętowa lub stany zapalne rozcięgna podeszwowego.

Wkładki chroniące dla diabetyków

Wkładki pozwalają uchronić osoby przed stopą cukrzycową, należą do profilaktycznych wkładek ortopedycznych. Wykonywane są z miękkich i przepuszczających powietrze materiałów, dodatkowo posiadają warstwę antybakteryjną. Wkładki posiadają specjalny kształt, który umożliwia zmniejszenie nacisku oraz poprawia ukrwienie stóp.

Wkładki ortopedyczne twarde

Wkładki twarde są bardziej sztywniejsze i wyższe od profilaktycznych. Pozwalają lepiej skorygować ustawienie stopy i stosowane są przy najczęstszych wadach stóp, czyli płaskostopiu.

Wybór odpowiednich wkładek ortopedycznych jest łatwiejszy, gdy korzystamy z pomocy specjalistycznych gabinetów i pomocy fizjoterapeutów. Fizjoterapeuci przeprowadzają badania komputerowe stóp i pomagają dobrać odpowiedni model wkładek ortopedycznych. Warto zastanowić się nad zakupem wkładek ortopedycznych, jeśli odczuwamy dyskomfort podczas chodzenia. Więcej informacji odnośnie wkładek możecie znaleźć na https://formthotics.waw.pl .

Leave a Reply