Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL

W ostatnim czasie miałem dość bolesną i nieszczęśliwą przygodę z kolanem. Podczas jazdy na nartach zerwałem sobie całkowicie wiązadło krzyżowe przednie. Lekarze powiedzieli mi, że przy takim urazie rekonstrukcja ACL  jest konieczna.

Rekonstrukcja polega na zastąpieniu uszkodzonej tkanki więzadła ścięgnem pobranym od pacjenta lub od dawcy. Wszystko wykonywane jest artroskopowo. Kanały kostne w kości piszczelowej i udowej są tworzone aby móc umocować w nich przygotowany ze ścięgna przeszczep. Najbardziej polecana metoda do przygotowania kanałów kostnych to All-Inside, czyli wszystko w środku. Jest to metoda całkowicie artroskopowa, która pozwala uniknąć rozległego wiercenia kanałów kostnych. Wiąże się to ze zmniejszeniem bólu odczuwanego po operacji i pozwala uzyskać lepsze wyniki leczenia oraz skraca okres rehabilitacji.

Rekonstrukcja ACL wykonywana jest w przypadku braku wskazań do wykonania procedury reinsercji więzadła krzyżowego przedniego. Takie sytuacje występują zazwyczaj jeśli uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego zostanie rozpoznane zbyt późno. Cała operacja rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego wykonywana jest w znieczuleniu od pasa w dół. Warto wspomnieć o tym, że cały zabieg jest bezkrwawy, ponieważ na udo zostaje założona opaska napompowana pod ciśnieniem. Pooperacyjnie staw kolanowy zabezpiecza się ortezą z regulowanym kątem zgięcia. Poruszać nogą można od razu po ustąpieniu znieczulenia. Trzeba pamiętać o tym, że rehabilitacja wskazana jest od pierwszego dnia po operacji.

Warto wspomnieć też o zaletach tej metody leczenia. Po pierwsze możemy być pewni, że przeszczep zostanie mocno zamocowany do kości bez użycia śruby interferencyjnej. Ścięgna pobiera się za pomocą specjalnej pętli z niewielkiego nacięcia  na przednio-przyśrodkowej powierzchni piszczeli. Pobrane ścięgna same się odbudowują, więc można odczuwać niewielkie dolegliwości. Po drugie, kość będzie miała całkowity kontakt z przeszczepem, a to umożliwia gojenie się i wrastanie przeszczepu na całej długości.

Gdy słyszymy  rekonstrukcja ACL myślimy, że będzie to coś naprawdę skomplikowanego. Warto wiedzieć, jak przebiega taki zabieg. Pierwszym etapem jest lokalizacja kanału piszczelowego. Następnie przeciągane są nici prowadzące przeszczep przed odpowiedzialne kanały. Po przygotowaniu umieszcza się przeszczep. Ostatnimi czynnościami są: umieszczenie ABS Button, naciągnięcie przeszczepu oraz zawiązanie węzłów zabezpieczających. Więcej o samej technice tego zabiegu możecie znaleźć https://chirurgia-kolana.pl/leczenie-operacyjne/rekonstrukcja-wiezadla-krzyzowego-przedniego-acl-metody.

Leave a Reply