Jakie są rodzaje płukanek do włosów?

Chlorowana woda, zanieczyszczenia, suche powietrze, słońce, a nawet klimatyzacja, to wszystko wpływa niekorzystnie na włosy, które wymagają ochrony. Chcąc przywrócić włosom zdrowie oraz ładny wygląd można używać odżywek lub płukanek do włosów. Te ostatnie działają nie tylko na włosy, ale również na skórę głowy.

Rodzaje płukanek do włosów

Płukanki do włosów można kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie w domu. Płukanki gotowe, to płukanki chemiczne, które mają konkretne zadania np. wysuszenie włosów lub nadanie im określonej barwy, lub odcieni, a także płukanki ziołowe, które mają działanie odżywcze, podobne do odżywek. Można też przygotować domową płukankę do włosów na bazie ziół i składników naturalnych. Zaletą takiej płukanki jest jej naturalność.

Przygotowanie i stosowanie płukanki

Przygotowanie ziołowej płukanki w domu sprowadza się do przygotowania naparu lub odwaru z ziół. Najczęściej gotuje się wodę z wybranymi ziołami, przez co najmniej 10 minut, a uzyskany płyn przecedza i studzi.
Po umyciu i wypłukaniu włosów czystą wodą włosy płucze się przygotowanym naparem i pozostawia do wyschnięcia.

Zadania stawiane płukankom

Płukanki mają na celu ochronę włosów przed chlorowaną wodą, promieniami ultrafioletowymi, suchym i zanieczyszczonym powietrzem. Poza tym ma za zadanie utrzymanie prawidłowego pH skóry głowy, nawilżenie, odżywienie i zregenerowanie włosów. Dzięki zastosowaniu płukanki możemy zmniejszyć przetłuszczanie włosów, wyleczyć choroby skóry głowy, ograniczyć wypadanie włosów, dodać włosom objętości lub podkreślić naturalny odcień włosów.

Rodzaje ziół używanych do płukanek zależy od efektu, który chcemy osiągnąć.

Do włosów ciemnych stosujemy płukanki z szałwii, rozmarynu, pokrzywy, kory dębu i kasztanowca, liście orzecha włoskiego, czarnej porzeczki, odwar z bzu czarnego, lawendy oraz czarną herbatę.
Do włosów jasnych stosujemy napar z rumianku, bławatka, nagietka, lipy oraz wodę z cytryną lub wywar z korzenia pietruszki.
Do włosów przetłuszczających się najlepsze będą arcydzięgiel, aloes, brzoza, łopian, mięta, melisa, szałwia pokrzywa, rozmaryn, a także woda z dodatkiem octu lub cytryny.
Na włosy z łupieżem zastosować można arcydzięgiel, chmiel zwyczajny, brzozę, skrzyp polny, szałwię, pokrzywę, rozmaryn, lawendę lub tymianek.
Na włosy słabe, stosować można aloes, brzozę, chmiel, melisę, łopian, tatarak, skrzyp polny, pokrzywę, tymianek, lawendę, korę dębu, kozieradkę, macierzankę. Zioła te działają wzmacniająco na cebulki włosowe, ograniczają wypadanie włosów i przyspieszają ich wzrost.
Nabłyszczająco na włosy działają rozmaryn, lawenda, czarny bez, prawoślaz, tymianek, rozmaryn, lipa, a także roztwór octu.
Chcąc dodać objętości włosom, powinniśmy użyć płukanki z aloesu, chmielu, mydlnicy, prawoślazu, lipy, lukrecji czy krwawnika. Pomaga również woda z octem lub cytryną, a także płukanie w piwie.

Płukanki do włosów są łatwe do przygotowania, tanie i ogólnie dostępne, dlatego warto wykorzystywać je w codziennej pielęgnacji włosów.

Leave a Reply