Siemię lniane Twoim przyjacielem

Za sprawą bogactwa w składniki mineralne, mikroelementy, witaminy B1 i B6, kwas Omega-3 i Omega-6, uzupełnienie diety o siemię lniane w korzystny sposób wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Oprócz gamy korzyści dla naszego układu pokarmowego, jego stosowanie pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Olej uzyskiwany z siemienia lnianego zalecany jest dla osób posiadających suche i zniszczone włosy. Dzięki regularnym kuracjom włosy staną się mocne i odpowiednio nawilżone.

Siemię lniane – właściwości lecznicze

Nasiona lnu najczęściej wykorzystywane są jako środek leczniczy. Dzięki obfitości w mikroelementy, witaminy i cholinę świetnie sprawdzają przy różnego rodzaju dolegliwościach:

  • Przeciwdziałanie zaparciom i biegunkom – Ze względu na wysoką zawartość błonnika i fitohormonów len oraz jego nasiona stosowane są do poprawy perystaltyki jelit. Na biegunkę zalecany jest napar z siemienia a problemy z zaparciami rozwiązuje stosowanie oleju lnianego jako suplementu diety.
  • Właściwości wykrztuśne i przeciwkaszlowe – Siemię lniane jest doskonałym środkiem łagodzącym objawy przeziębienia, chrypki czy zapalenia oskrzeli. Podczas kaszlu suchego łagodzi błonę śluzową gardła oraz ogranicza jego częstotliwość. Przy kaszlu mokrym wspomaga wykrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny.
  • Łagodzenie objawów wrzodów żołądka – Dzięki śluzowi naturalnie występującemu w nasionach lnu, możliwe jest łagodzenie stanów zapalnych układu pokarmowego oraz wrzodów żołądka. Lepka substancja osiada na błonie śluzowej, przyczyniając się do łagodzenia odczucia przewlekłego bólu oraz nieznośnego pieczenia. Śluz z siemienia lnianego jest niewrażliwy na enzymy trawienne, dzięki czemu jego ochrona jest trwała i zapewnia skuteczne łagodzenie objawów wrzodów żołądka.
  • Walka z nowotworem – Coraz więcej badań dowodzi, że kwas Omega-3 jest przyjacielem podczas leczenia nowotworów. Stosowanie siemienia lnianego może przyczynić się do opóźnienia rozwoju komórek nowotworowych.
  • Obniżenie poziomu cholesterolu – Nasiona lnu bogate są w roślinne sterole, które swoją budową cząsteczkową przypominają cholesterol. Dieta zawierające fitosterole przyczynia się do zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi, zarówno całkowitego, jak i „tego złego”, poprzez częściową redukcję zdolności jego wchłaniania się w jelitach.

Reasumując powyższe, siemię lniane jest doskonałym lekarstwem na różnego rodzaju dolegliwości oraz stany zapalne organizmu. Dodatkowo poza wspaniałymi właściwościami leczniczymi nasiona lnu są świetnym suplementem diety. Zaleca się je osobom posiadającym problemy z suchymi włosami, szczególnie rozdwajającymi się końcówkami, miękkimi, łamiącymi się paznokciami oraz przesuszoną cerą.

Leave a Reply