W jaki sposób wykorzystać szpinak do pielęgnacji urody?

Szpinak to znane warzywo o dużych zielonych liściach. Choć wiele osób nie przepada za podsmażanymi liśćmi szpinaku, to jednak warto przekonać się do spożywania tej rośliny. Ponadto szpinak można wykorzystać także do przygotowania odżywczych maseczek do twarzy. W jaki sposób najlepiej jest przyrządzać to warzywo i dlaczego warto skorzystać z jego właściwości?

Co zawiera szpinak?

Szpinak zawiera wiele cennych składników, które są niezbędne, by zachować zdrowie. Niedobory witamin i ważnych pierwiastków wpływają nie tylko na wewnętrzny stan organizmu. Brak ważnych składników objawiać się może również poprzez pogorszenie stanu włosów, skóry czy paznokci. Dlatego też szpinak może posłużyć jako dobre uzupełnienie niektórych niedoborów. Witaminy, które są zawarte w tej roślinie to przede wszystkim:

  • witaminy A i E, które są niezbędne, by zachować zdrową skórę
  • witamina C, ważny przeciwutleniacz, opóźnia procesy starzenia się organizmu i wpływa korzystnie na układ odpornościowy
  • witamina K, której niedobory mogą objawiać się poprzez problemy z zakrzepami lub siniakami

Oprócz witamin szpinak jest cennym źródłem żelaza, które jest niezbędne do produkcji hemoglobiny w organizmie. Zbyt niski poziom żelaza prowadzi zwykle do niedokrwistości. Objawy tego schorzenia to między innymi bladość skóry oraz wypadające włosy i słabe paznokcie. Oprócz żelaza w szpinaku można znaleźć także siarkę. Obecnie coraz częściej zaleca się jej suplementację, ponieważ jej niedobory mogą objawiać się problemami ze strony stawów. Ponadto siarka jest niezbędnym składnikiem, by mieć zdrowe i mocne włosy. Innym cennym pierwiastkiem zawartym w szpinaku jest mangan. Jego niedobór może objawiać się przesuszoną skórą.

Jak szpinak może pomóc w pielęgnacji urody?

Szpinak można zastosować nie tylko w charakterze źródła cennych składników, ale także jako środek wspomagający kurację odchudzającą i oczyszczającą. W tym celu zaleca się jeść gotowany szpinak, najlepiej w formie zdrowotnego koktajlu. Oprócz szpinaku do takiego napoju można dodawać również inne warzywa, takie jak brokuły czy jarmuż. Szpinak może posłużyć również jako składnik maseczki nawilżającej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zawiera on dużo chlorofilu, który działa nawilżająco na skórę. Jeśli liście szpinaku mają posłużyć jako surowiec do tego typu preparatu należy je wcześniej ugotować. W przypadku gdy maseczka ma mieć również działanie oczyszczające, warto dodać do szpinaku białko jaja i owsianą mąkę. Jeśli celem jest jedynie odświeżenie skóry, zaleca się dodanie jogurtu naturalnego.

Leave a Reply