Jaki sprzęt do treningu fitness?

Fitness to jedna z najpopularniejszych aktywności sportowych. Ćwiczenia można różnicować pod względem stopnia skomplikowania i dawkować według indywidualnych możliwości. By zacząć treningi w domowych warunkach nie trzeba ponosić dużych nakładów, bo sprzęty i akcesoria można kupować stopniowo. Jakie sprzęty przydadzą się do treningu fitness?

Treningi fitness w warunkach domowych to jedna z najmniej kosztownych aktywności fizycznych. By zacząć trenować wystarczy chcieć. Pierwsze ćwiczenia można wykonywać nawet bez odpowiedniego stroju, a z czasem zadbać o skompletowanie tego, co najważniejsze.

Odpowiedni strój i mata do fitnessu – podstawowe elementy, które warto mieć

Treningi fitness w domowych warunkach także będą o wiele bardziej komfortowe i bezpieczne, jeśli zadba się o odpowiedni strój, buty oraz matę do ćwiczeń.

  • Sportowa odzież do fitnessu powinna być bardzo elastyczna. Dobrym wyborem są więc legginsy i przylegające koszulki z dodatkiem elastycznych włókien.

  • Niektórzy preferują ćwiczenia w domowym zaciszu bez butów, ale wówczas istnieje ryzyko poślizgnięcia się, a część ćwiczeń po prostu lepiej wykonuje się w butach sportowych o dobrze wyprofilowanej podeszwie. To nie muszą być buty z najwyższej półki, ale chociażby podstawowe buty sportowe w odpowiednim rozmiarze.

  • Mata do ćwiczeń to niezbędnik domowego wyposażenia. Treningi fitness są bardzo zróżnicowane, ale sporą część ćwiczeń wykonuje się właśnie na macie. Nie warto w tym celu stosować półśrodków i sięgać po karimaty, ręczniki czy jakieś inne podkładki, bo nie będą tak wygodne i antypoślizgowe, jak mata fitness.

Drobne akcesoria – niedrogie urozmaicenie ćwiczeń

Oferta drobnych akcesoriów i urządzeń, które mają urozmaicić ćwiczenia fitness, jest imponująca. To przeróżne elementy treningowe, które wzmacniają efekty, jak również w ogóle umożliwiają wykonywanie określonych ćwiczeń. Warto przemyśleć zakup:

  • Gumy i taśmy – niezastąpione podczas ćwiczeń rozciągających. Dają określony opór, przez co lepiej oddziałują na mięśnie i wzmacniają je. Taśmy, gumy i tym podobne akcesoria są niewielkie, nie zajmują dużo miejsca i nie kosztują wiele.

  • Skakanki – podstawowy element treningowy, który może służyć zarówno do skakania, jak i do ćwiczeń ze skakanką (są nawet całe programy treningowe ze skakanką).

  • Piłki gimnastyczne – ćwiczenia na piłce to zupełnie inne wyzwanie niż ćwiczenia na płaskim podłożu. Mięśnie pracują zupełnie inaczej, trenowany jest także zmysł równowagi.

Sprzęt fitness – warto znaleźć na niego miejsce w domu

Jeśli tylko miejsce w domu i dostępne środki na to pozwalają, warto rozważyć zakup sprzętu fitness. Nic nie zastąpi możliwości trenowania na orbitrekku, wioślarzu lub rowerku treningowym.

  • Orbitrek – jedno z najpopularniejszych urządzeń do treningu fitness. Orbitreki bywają określane również mianem trenażerów eliptycznych, a wszystko to za sprawą specyfiki ruchu, jaki się na nich wykonuje. Decydując się na zakup orbitreka, trzeba przygotować się na wydatek minimum kulkuset złotych (choć droższe modele kosztują często nawet ponad dwa tysiące złotych) oraz na to, że urządzenie zajmie dość sporo miejsca. Orbitrek pozwala uzyskać bardzo dobre efekty treningowe, gdyż ćwiczenia na nim angażują niemal całe ciało.

  • Wioślarz – ciekawa propozycja sprzętu, który pozwala solidnie wzmocnić mięśnie brzucha oraz ramion i klatki piersiowej. Wioślarz nie jest małym urządzeniem, stąd też konieczność przewidzenia na niego dodatkowej przestrzeni w domu. Koszt zakupu wynosi co najmniej kilkaset złotych.

  • Rowerek – rowery treningowe to klasyka w domowym fitnessie. Rowerki stacjonarne nie zajmują tak wiele miejsca, jak atlas czy orbitrek, a pozwalają na udany trening typu cardio oraz na pracę nad mięśniami nóg i pośladków.

  • Stepper – w przypadku braku miejsca, warto przemyśleć zakup steppera. To stosunkowo niewielkie i niedrogie urządzenie, które pozwala na intensywny trening mięśni nóg i pośladków. Niektóre steppery bywają wyposażone w uchwyt lub linki, co pomaga angażować w trening także górne partie ciała.

To tylko część sprzętów fitness, które można polecić do zastosowania w domowych warunkach. Wybór konkretnego rodzaju urządzenia zależy w dużej mierze od dostępnej przestrzeni. Jeśli tylko miejsce na to pozwala, nie zaszkodzi zdecydować się na więcej niż tylko jeden sprzęt do fitnessu.

Decydując się na zakup jakiegokolwiek urządzenia fitness warto zwracać uwagę nie tylko na jego gabaryty i cenę, ale także na wszystkie funkcje oraz na maksymalne obciążenie urządzenia – to ważne, by go nie przekraczać, bo może to zaowocować uszkodzeniem sprzętu.

Treningi fitness w domowym zaciszu to doskonała alternatywa dla siłowni i zorganizowanych zajęć fitness. Ćwiczenia można organizować sobie w dowolnym czasie, ćwiczyć we własnym tempie i bez ciekawskich spojrzeń obcych osób. Ćwiczenia fitness mogą być jednak wyłącznie uzupełnieniem szerszej aktywności sportowej, sposobem na zimowy ruch bez konieczności wychodzenia z domu oraz metodą na modelowanie sylwetki i pozbywanie się nadprogramowych kilogramów.

Leave a Reply