Świerzb. Objawy, leczenie i zapobieganie

Świerzb to jedno z najczęstszych schorzeń skórnych. Chociaż diagnozowany jest przede wszystkim u osób żyjących w złych warunkach, to zarazić się nim może dosłownie każdy z nas – i to bez względu na to, jak troszczy się o higienę osobistą.

W tym momencie zarażonych świerzbem jest około 300 milionów osób na całym świecie. Zdecydowana większość z nich żyje w niezbyt dobrych warunkach sanitarnych bądź w dużych skupiskach ludzkich – między innymi w jednostkach wojskowych lub też ośrodkach opiekuńczych i wszelkiego typu obozach. To ostatnie nie powinno dziwić, bo świerzb jest wysoce zakaźną chorobą, którą zarazić mogą się nawet osoby utrzymujące higienę osobistą na wysokim poziomie. Wystarczy uścisk ręki, skorzystanie z tego samego fotela w komunikacji miejskiej bądź pościeli. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego schorzenia. Jak je zdiagnozować i, co najważniejsze, skutecznie leczyć?

Objawy świerzbu

Świerzb jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez świerzbowce – gatunek mikroskopijnych pajęczaków żerujących wewnątrz ludzkiej skóry. Tam składają jajeczka, przez co nieleczona choroba rozwija się i obejmuje kolejne partie ludzkiej skóry. Odchody świerzbowców wywołują podstawowy objaw choroby – uporczywe swędzenie, które nasila się szczególnie w nocy lub w wysokich temperaturach. Sygnałem mogącym świadczyć o świerzbie jest też zaczerwienienie skóry oraz charakterystyczne przeczosy powstające wskutek drapania. Cechą świerzbu jest poza tym miejsce występowania objawów – przede wszystkim w okolicach pępka, pod pachami, na udach, nadgarstkach i łokciach.

Świerzb – metody leczenia

Świerzb można leczyć korzystając z naturalnych metod – między innymi kąpieli w naparach ziołowych (z lawendy, piołunu bądź tymianku), a także nacierania olejkami z lawendy oraz drzewa herbacianego. Dużo skuteczniejsze okazują się jednak leki syntetyczne.

Leki przeciw świerzbowi

  • Permetryna, która uchodzi za najskuteczniejszy środek przeciwko świerzbowi,
  • Krotamiton, który poza niszczeniem świerzbowców łagodzi także objawy choroby,
  • Lindan, który stosowany jest nie tylko w leczeniu świerzbu, ale też wszawicy.

Jak uchronić się przed świerzbem?

Zapobieganie świerzbowi jest bardzo trudne. Lekarze uważają wręcz, że jedyną skuteczną metodą profilaktyki tej choroby jest szybkie i skuteczne leczenie chorych, zanim ci zdążą zarazić innych. Jest to ważne tym bardziej, że prawidłowo przebiegająca kuracja sprawia, że pacjenci przestają zarażać już po jednym bądź dwóch dniach od jej rozpoczęcia. Ważne jest też odkażenie wszystkich przedmiotów używanych przez osobę zarażoną świerzbem – a przede wszystkim pościeli, ubrań i ręczników, które należy wyprać w temperaturze minimum 60 stopni. Poza tym niezbędne będzie staranne odkurzenie całego domu oraz zamknięcie na kilka dni wszystkich zabawek.

Leave a Reply