Te 4 proste badania ocenią stan twojego serca i układu krążenia

Choroby serca i układu krążenia nadal są głównym powodem zgonów Polaków. Właściwa diagnostyka i profilaktyka pomagają w zmniejszeniu tego ryzyka. Oto 4 proste badania, które pozwalają na ocenę stanu serca i układu krążenia. Warto wykonywać je regularnie!

Serce jest najważniejszym narządem ludzkiego ciała – odpowiada za prawidłowy przepływ krwi i pozwala na aktywne życie. Niestety, każdego dnia jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo zwiększające ryzyko chorób serca i układu krążenia. Nieodpowiednia dieta, brak ruchu czy zanieczyszczone powietrze to tylko kilka z nich.

Aby w porę wykryć i rozpocząć skuteczne leczenie serca i chorób układu krążenia zaleca się regularne prowadzenie 4 prostych badań. O czym warto pamiętać?

Kontrola ciśnienia tętniczego

Badanie ciśnienia tętniczego krwi jest szybkie, proste i bezbolesne. Wykonane specjalnym ciśnieniomierzem pozwala na określenie ciśnienia tętniczego, które powinno wynosić około 120/80 mmHg. Ciśnienie obniżone lub podwyższone wymaga konsultacji lekarskiej.

Morfologia krwi

To podstawowe badanie krwi, które pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia organizmu człowieka. Nieprawidłowe wskazania morfologii mogą również świadczyć o podwyższonym ryzyku chorób serca i układu krążenia.

Lipidogram

Lipidogram to badanie określające poziom lipidów, czyli tłuszczów we krwi. Bada stężenie cholesterolu całkowitego, jego frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów. Dzięki niemu możliwe jest stwierdzenie ryzyka występowania określonych chorób serca, w tym choroby niedokrwiennej serca oraz miażdżycy.

Poziom glukozy we krwi

Chociaż kontrola poziomu glukozy we krwi kojarzy się przede wszystkim z cukrzycą, to warto wiedzieć, że podwyższona ilość cukru we krwi także jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia.

Gdzie wykonać podstawowe badania kardiologiczne?

Powyższe badania można wykonać ze skierowaniem od lekarza rodzinnego albo można skorzystać z bezpłatnych pakietów badań oferowanych przez wiele placówek medycznych – oferuje je także SYNEXUS – centrum medyczne Warszawa, które zaprasza na nie wszystkie zainteresowane osoby.

Leave a Reply