Wiosenne porządki – zdrowa dieta i oczyszczenie organizmu

Jak co roku, wraz ze zbliżającą się wiosną, wielu z nas zastanawia się, jak zrzucić zbędne kilogramy, które zostały nam po odchodzącej zimie. Te nadprogramowe kilogramy spędzają  nam sen z powiek. Zastanawiamy się, jak się ich pozbyć, jak zacząć wiosenne oczyszczanie naszego organizmu, który trochę zaniedbaliśmy zimą.

Na początek należałoby uporządkować dietę, żeby później zdecydować się na całkowity detoks. Najważniejsza zasada- to regularne posiłki. I najważniejsze nie jest to, czy zjadasz 3 czy 5 posiłków dziennie. Ważne, żebyś robił to regularnie, bo wtedy Twój organizm będzie mógł kontrolować wielkość porcji i nie będziesz przejadał się, jak często robią to ci, którzy nie jedzą cały dzień, aby dopiero wieczorem najeść się do syta. Regularne odstępy między posiłkami powodują, że nie odczuwamy głodu. Ważne jest również to, aby nie podjadać między posiłkami. Nasz układ trawienny musi mieć czas na odpoczynek. Odpowiednio długie przerwy między posiłkami powodują obniżenie stężenia insuliny, a jednocześnie są przyczyną wzrostu aktywności glukagonu, który jest hormonem odpowiedzialnym za to, aby odpowiednio zużywać zapasy tkanki tłuszczowej. Jeśli więc chcesz uregulować swój metabolizm, a tym samym przyczynić się do skuteczności detoksu, nie podjadaj!

Kolejną elementarną zasadą, o której powinieneś pamiętać, jest wyrzucenie cukru z Twojej codziennej diety! Jest on naprawdę zbędnym dodatkiem, a jego używanie w efekcie przynosi tylko zbędne kilogramy. Biały cukier nie zawiera w swoim składzie żadnych makroelementów, witamin, jest jedynie źródłem glukozy, którą możemy dostarczyć naszemu organizmowi z innych, dużo bardziej wartościowych źródeł.

Nie  zapominaj też o tym, jak ważne jest ograniczenie spożycia soli. Oczywiście jest ona niezbędna dla naszego organizmu – odpowiedni jej poziom utrzymuje prawidłowe ciśnienie, równowagę wodną, elektrolitową, kwasowo-zasadową, sprawność naszych mięśni i nerwów. Musisz jednak pamiętać o tym, że w Twojej diecie często jest zbyt dużo sodu, a to dlatego, że na co dzień dosalasz potrawy i spożywasz wiele produktów wysoko przetworzonych. Zbyt wysoki poziom sodu w organizmie może powodować kłopoty z nerkami, co z kolei wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie, co nie ułatwia skutecznego pozbywania się zbędnych kilogramów.

Pamiętaj też o tym, aby nawadniać swój organizm, który potrzebuje wody.  Jest ona jednym z najważniejszych składników organizmu, stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. Jej obecność jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania ze względu na kluczową rolę w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych, produktów przemiany materii oraz udział we wszystkich reakcjach biochemicznych w organizmie. To woda  ułatwia nam też spożywanie, trawienie i wykorzystanie pożywienia. Bez niej nie będą też prawidłowo funkcjonowały stawy. Pamiętaj, że to właśnie woda jest tym elementem detoksu, który usuwa szkodliwe substancje nagromadzone w naszym organizmie.

Widzisz więc, że bez właściwego nawodnienia oczyszczenie organizmu będzie nieskuteczne!

Wszyscy, którzy chcą pozbyć się niepotrzebnych kilogramów muszą też pamiętać o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna. Nie musisz od razu stawać do maratonu. Wystarczy, żebyś nie czekał na tramwaj, ale przeszedł kilka przystanków lub, oglądając telewizję, wykonał kilka prostych ćwiczeń. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala, zapisz się na siłownię, basen, zacznij uprawiać nordic walking. Ważne, żebyś się ruszał!

Artykuł napisany przy współpracy z ekspertami z .przychodni Medica2000 z Warszawy

Leave a Reply