Właściwości kozieradki

Kozieradka to roślina, którą większość kojarzy jako przyprawę w kuchni, często jest też jednym ze składników mieszanki przypraw typu curry. Tymczasem okazuje się, że kryje ona w sobie także wiele właściwości zdrowotnych. Z jej dobroczynnych efektów można korzystać zarówno spożywając kozieradkę, jak i też stosując zewnętrznie w postaci naparu ze zmielonych ziaren. Oto najważniejsze z korzyści, które wynikają ze stosowania kozieradki.

Kozieradka dla zdrowia

Kozieradka może być stosowana jako wzbogacenie diety, biorąc pod uwagę takie działanie, jak:

  • zmniejszenie złego cholesterolu
  • zmniejszenie ryzyka zawału i choroby wieńcowej
  • prozdrowotny wpływ na serce
  • poprawa funkcjonowania układu krwionośnego
  • ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe

Stanowić więc może suplement diety w postaci codziennego urozmaicania dań właśnie tą przyprawą.

Kozieradka a układ trawienny

Jednak to nie wszystkie właściwości tej rośliny. W dużym stopniu wpływa ona również na układ trawienny, dzięki czemu może być stosowana podczas diety. Jest skuteczna przy dolegliwościach trawiennych, na przykład wzdęciach. Sprzyja także leczeniu wrzodów żołądka, gdyż tworzy warstwę ochronną w miejscach zmienionych chorobowo. W znacznym stopniu chroni wątrobę, jest także sprzymierzeńcem podczas odchudzania i aktywnego uprawiania sportu. Posiada dużą ilość błonnika, dzięki czemu zmniejsza apetyt i zapobiega podjadaniu między posiłkami. Pomaga także w spalaniu tłuszczu, co istotne jest przy ćwiczeniach odchudzających.

Kozieradka na lepszy wygląd

Ta niepozorna roślina może wspomóc także przy problemach natury estetycznej. Szczególnie wskazana jest przy trądziku czy wypadających włosach. W takim przypadku najlepiej jest jednak stosować ją zewnętrznie.

Tonik do twarzy

Wystarczy zalać zmielone ziarna kozieradki gorącą wodą, a następnie ostudzonym naparem przecierać zmienione chorobowe miejsca lub też całą twarz. Wcześniej należy dokładnie oczyścić wszelkie zanieczyszczenia skóry. Taki tonik stosować jest warto przez dłuższy czas, aby zobaczyć lepsze efekty. Napar można trzymać kilka dni w lodówce, po tym czasie warto jest zrobić nową porcję toniku.

Wcierka do włosów

Kozieradka może zmniejszyć wypadanie włosów, przyśpieszyć ich wzrost i sprawić, że będą gęstsze. W tym celu napar z kozieradki wciera się w skórę głowy. Aby ułatwić aplikację, można skorzystać z buteleczki po sklepowej wcierce do włosów. Kurację należy stosować minimum miesiąc, aby cieszyć się spektakularnymi efektami. Dlatego co kilka dni, warto jest robić nową porcję wcierki, gdyż taka naturalna mieszanka nie zawiera żadnych konserwantów.

Leave a Reply