Jakie wybierać inhalatory dla dzieci?

Większość rodziców, kompletując wyprawkę dla dziecka, inwestuje przede wszystkim w piękne zestawy tekstyliów do łóżeczka, sporo sztuk pieluch tetrowych czy wysokiej klasy kosmetyki. Zapomina się natomiast o inhalatorach dla dzieci – zwykle do pierwszej choroby, która dotyka niemowlę. Warto wcześniej zastanowić się, jaki inhalator byłby najlepszy.

Zakup inhalatora dla dziecka, a w domyśle – nawet dla całej rodziny – nie jest sprawą prostą przede wszystkim z uwagi na brak wiedzy u rodziców, a jednocześnie duży wybór modeli w sprzedaży sklepowej czy aptecznej. Przyjrzymy się tematowi bliżej, sprawdźmy, kiedy inhalator szczególnie się sprawdzi i na jakie jego cechy warto zwrócić uwagę przed jego nabyciem.

 

  • Zastosowanie inhalatorów

 

Zasadniczo inhalatory dla dzieci mogą być zwykle stosowane również przez nastolatków czy dorosłych, po odpowiednim dostosowaniu sprzętu. Ich zadaniem jest rozpraszanie płynów (zazwyczaj soli fizjologicznych bądź specjalnych leków do wykonywania inhalacji) w powietrzu, co ma służyć szybszemu ich przyswajaniu przez układ oddechowy. To szczególnie istotne w przypadku niemowląt, u których zatkany nos czy kaszel powodują poważne problemy z przyjmowaniem pokarmu, a także nawet wymioty czy samopoczucie, które może być przyczyną hospitalizacji. Zadaniem inhalatora jest stworzenie takiej formy leku, która będzie łatwiej przyswajalna przez układ oddechowy, a dzięki temu – zyska też szybsze działanie.

 

  • Typy inhalatorów

 

W zasadzie inhalatory to jedna kategoria produktów, w których wyróżnić można też tzw. narzędzia do nebulizacji. Od klasycznej inhalacji różni się ona tym, że oddech dziecka nie musi być synchronizowany z dawkami wydzielanej pary, co sprawdza się szczególnie w przypadku niemowląt. Do wyboru są inhalatory pneumatyczne, bardzo popularne i dostępne w szerokim zakresie cenowym, a także inhalatory ultradźwiękowe – rzadsze oraz kosztowniejsze. Inhalatory albo mają dużą stację, nad którą dziecko musi się nachylić, albo też dłuższy kabelek zakończony maską – ta druga forma sprawia, że inhalatory dla dzieci można stosować np. w oddaleniu od wydającej głośne dźwięki stacji pompującej. Ta opcja ułatwia też przeprowadzenie zabiegu u dziecka jeszcze nie siadającego, a temu, które już się samo porusza, umożliwia m.in. oglądanie bajek w trakcie inhalacji.

 

  • Na co zwrócić uwagę?

 

Istnieje kilka podstawowych parametrów, według których warto wybierać inhalatory dla dzieci. Na początek dobrze jest zwrócić uwagę na wielkość cząsteczek, które oferuje inhalator – im mniejsze, tym dalej w drogach oddechowych dojdą (te od 3 µm w dół docierają do pęcherzyków płucnych, a wcześniej oskrzeli, tchawicy i górnych dróg oddechowych). Kolejną kwestią jest czas nebulizacji; u niemowląt powinien być nieco dłuższy, podczas gdy u młodszych dzieci może być już krótszy, co ułatwia przeprowadzenie zabiegu. Oczywiście, dobrze jest też zwrócić uwagę na wygląd, szczególnie w przypadku dziecka niechętnie znoszącego wszelkie zabiegi – wtedy estetyka jest istotna, bo pomoże przekonać dziecko do urządzenia.

Leave a Reply