Rutyna – czy może stać się powodem problemu ? Codzienne mycie zębów jest dla nas rutyną, którą wykonujemy bez specjalnego zwracania uwagi na to, co dzieje się w naszej jamie ustnej. Większość z nas na co dzień nie sprawdza stanu zębów i dziąseł. W tym celu raz na jakiś czas odwiedzamy dentystę. Zwykle wydaje nam się, że to wystarczy, bo w ciągu poprzedniego roku nic się nie działo. Okazuje się, że wówczas może być już za późno, a leczenie będzie długotrwałe i kosztowne. Już pierwsze oznaki krwawienia i bólu powinny być bodźcem do umówienia się na wizytę u stomatologa. Odkładany problem narasta i z czasem może okazać się bolesną udręką. Nikt z nas nie lubi odczuwać dyskomfortu, a szczególnie bólu zęba i dziąseł. Uważa się, że są to jedna z dolegliwości najbardziej doskwierających i utrudniających codzienne funkcjonowanie, pracę, a nawet zaburzająca życie rodzinne. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena oraz bieżąca kontrola uzębienia i stanu jamy ustnej. Może nas to uchronić przed godzinami spędzonymi w gabinecie, tak niechętnie odwiedzanego, stomatologa. Nie od dziś przecież wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Zapalenie dziąseł – przyczyny powstania
Główną przyczyną zapoczątkowania procesu zapalenia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niedokładne szczotkowanie zębów prowadzi do osadzania się resztek jedzenia wzdłuż dziąseł i powstania kamienia nazębnego. Osad i kamień podrażniają dziąsła, które stają się doskonałym miejscem do gromadzenia się drobnoustrojów.
Nie jest to jednak reguła, ponieważ zapalenie dziąseł występuje także u osób prawidłowo dbających o higienę jamy ustnej. Przyczyną wówczas mogą być zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Szczególne podatne są kobiety w ciąży, wieku menopauzalnym, okresie menstruacji, zażywające środki antykoncepcyjne, a także młodzież w trakcie dojrzewania. Innym powodem mogącym wpłynąć na pojawienie się zapalenia dziąseł jest również niedobór witamin, zwłaszcza C oraz z grupy B, oraz wysoki poziom cukru w organizmie wywołany cukrzycą. Niedobór witamin często wynika z przebiegu chorób takich jak anemia, anoreksja, bulimia, białaczka, ale również osłabienia organizmu na skutek zwykłego przeziębienia i grypy.
Jak widać, przyczyn jest wiele, więc trudno samemu zdiagnozować co mogło spowodować zapalenie dziąseł akurat u nas. W tym celu należy zawsze udać się do lekarza, który z pewnością rzetelnie oceni sytuacje i w razie potrzeb zleci przeprowadzenie niezbędnych badań.
Zapalenie dziąseł – wstępne rozpoznanie
Objawy zapalenia dziąseł dają nam znać stosunkowo wcześnie, lecz często są przez nas bagatelizowane. Uważamy, że to pewnie chwilowe przemęczenie, które zaraz minie lub po prostu zjedliśmy coś, co mogło nas podrażnić. Nic bardziej mylnego – powinniśmy zwracać uwagę na każdy szczegół. Nawet najmniejsza oznaka będzie krokiem do szybkiego wyleczenia. Na co zatem zwrócić uwagę podczas codziennego mycia zębów ?
- Krwawienie dziąseł. Jeżeli podczas płukania jamy ustnej zauważysz krew, niech da Ci to do myślenia, ale nie panikuj od razu. Czasami pojawienie się krwi jest zwyczajnym skaleczeniem. Nie mniej jednak monitoruj sprawę każdego dnia.
- Ból i zaczerwienie dziąseł. Kolejnym etapem zapalenia dziąseł jest odczuwanie lekkiego bólu podczas szczotkowania oraz pojawienie się intensywnie czerwonego zabarwienia dziąseł. Dziąsła stają się wówczas coraz bardziej wrażliwe na dotyk. Świadczy to o rozprzestrzenianiu się infekcji bakteryjnej.
- Opuchlizna dziąseł i ból podczas przeżuwania. Jest to już dość jednoznaczny sygnał, który wskazuje na zapalenie dziąseł i powinien skłonić nas do wizyty u dentysty. Etap ten jest intensywnym proces namnażania się drobnoustrojów. Sami z pewnością nie będziemy w stanie go pokonać.
- Ropienie dziąseł, a w skrajnych przypadkach wypadanie zębów. Jeżeli zaobserwujemy wymienione objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się na wizytę do stomatologa. Takie skutki daje ostre zapalenie dziąseł, które nieleczone może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych – od silnego bólu i długotrwałego leczenia aż po sepsę i hospitalizację.
Jak zatem zapobiec powstaniu problemu ?
Najprostszą metodą będzie właściwa higiena jamy ustnej. Zęby powinniśmy myć minimum 3 razy dziennie, a o ile to możliwe nawet po każdym posiłku. Ważnym aspektem jest również prowadzenie zdrowego stylu życia. Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. W pewnej mierze to racja – spożywając posiłki bogate w witaminy, nasz układ odpornościowy będzie na tyle silny, że bez problemu poradzi sobie z infekcją.
A co zrobić kiedy przyczyna leży zupełnie gdzie indziej i nie mamy na nią żadnego wpływu ? Dzieje się tak w przypadku wspomnianych wcześniej chorób, takich jak białaczka, cukrzyca, ale również anemia i bulimia. Wówczas po diagnostyce u stomatologa powinniśmy dostosować się do jego zaleceń, wykonać wskazane badania, uzbroić się w cierpliwość i poddać niezbędnemu leczeniu. Należy pamiętać, że wytrwałość popłaca, a w zamian za to w przyszłości będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem i jedzeniem bez dyskomfortu i bólu.